vcely
Zdroj: Donamen / shutterstock.com
Zvieratá

Včely ako jedny z mála vykazujú špecificky ľudské správanie: Môže za to konflikt génov, vysvetľuje štúdia

Altruizmus sa definuje ako správanie, ktoré sa zakladá na nezištnej službe iným ľuďom a ochote obetovať pre dobro iných svoje vlastné osobné záujmy. Altruisti pracujú napríklad v nemocniciach, detských domovoch alebo v rámci rôznych dobrovoľníckych projektoch. Za svoju pomoc nečakajú žiadnu protislužbu, odmenou je im to, že pomáhajú a sú v kontakte s inými ľuďmi.  

V zvieracej ríši je pravý altruizmus mimoriadnou raritou. Výskum vedcov z Penn State University však ukázal že, včely môžu túto formu “čistého altruizmu” vykazovať. V rámci svojej práce sa zamerali na špecifickú formu družného správania, špecifickú pre včely robotnice, ktoré sú vždy samice. Keď je robotnica vystavená špecifickému feromónu, ktorý vydáva kráľovná, táto robotnica deaktivuje svoje vaječníky. Zároveň pomáha rozširovať feromón na iné robotnice. Zároveň sa stará o kráľovnú a jej vajíčka.  

Autori štúdie toto správanie považujú za altruistické preto, lebo robotnica obetuje svoju schopnosť splodiť potomka, pričom v tomto smere pomáha kráľovnej. Včely fungujú tak, že kráľovná je bežne matkou drvivej väčšiny včiel v úle. Výskumníci zistili, že gény, ktoré robia robotnice náchylné na kráľovnin feromón môžu zdediť buď od matky alebo otca. Altruistické správanie robotnice vykazujú len vtedy, ak gén pochádza od matky.  

“Ľudia častokrát predpokladajú, že odlišné fenotypy sú výsledkom rozdielov v genetických sekvenciách alebo prostredia. Naša práca dokazuje, že nejde len o rozdiel v samotnom géne, závisí aj na tom, ktorý rodič svoj gén predá ďalej. Keď včela dostáva gén od matky, bez ohľadu na sekvenciu génu, sa tento gén správa inak ako keby ho dostala od otca,” tvrdí Sean Bresnahan, jeden z autorov štúdie.

Bijúce sa gény

Vedci zároveň tvrdia, že tieto zistenia podporujú teóriu, podľa ktorej majú materské a otcovské gény konflikt v tom, ktoré správania podporovať alebo naopak nepodporovať. Spoluautorka štúdie, Christina Grozinger, tvrdí, že samčie gény môžu podporovať viac sebeckejšie správanie nielen u včiel, ale aj cicavcov a rastlín. Táto štúdia je prvou, ktorá demonštrovala, že materské gény môžu predať potomkom altruistické správanie.  

“Včely sú jedny z mála živočíchov, ktoré vykazujú altruistické správanie. Niektoré robotnice obetujú svoje reprodukčné schopnosti aby pomohli svojej kráľovnej,” hovorí Grozinger.  

Kráľovná sa pári s niekoľkými samcami, čo znamená, že robotnice majú rovnakú matku, no rozdielnych otcov. Znamená to, že medzi sebou zdieľajú viac materských génov. V tomto smere je pomoc kráľovnej pre včelu výhodná, než ak by mala robotnica súperiť nielen s kráľovnou, ale aj s ostatnými robotnicami. Vedci však vysvetľujú, že u živočíchov, ktorých samica sa pári len raz, sú to otcovské gény, ktoré môžu podporovať altruistické správanie.  

Ďalší článok Predošlý článok

Môže sa vám tiež páčiť