Kosce sú pavúky, ktoré môžeme považovať za unikát prírody. Prečo?
Zvieratá

Špecifický druh pavúkov má až 3 pohlavia samcov. Ako je to možné?

Kosce sú rad pavúkovcov, ktorý sa vyznačuje jednou mimoriadne zvláštnou vlastnosťou, má až tri typy samcov. Výskum vedcov z University of Auckland sa lepšie pozrel na takzvaných alfa, beta a gama samcov a vysvetľuje nám, prečo niektorí jedinci padnú až na samotný spodok sociálnej hierarchie.

Medzi kosce patrí aj skúmaný druh Forsteropsalis pureora, ktorého alfa a beta samci sa vyznačujú väčšími „čeľusťami“ ktoré používajú ako zbrane. Ako tvrdia autori štúdie, samice tohto pavúka sú len jedným druhom, no čo sa týka samcov, toto pohlavie prichádza až s troma rozdielnymi typmi. Tie sa líšia veľkosťou a tvarom tela. Alfa a beta samci majú obrovské čeľuste, ktoré môžu tvoriť až 50% váhy pavúka. Tieto samce sa medzi sebou bijú o možnosť párenia so samicou.

Tri varianty samcov

Gama samci sú až sedemkrát menší a zaujímavosťou je, že s ostatnými samcami nebojujú. Namiesto toho si nájdu nechránenú samicu na párenie. Kosce sa však vyznačujú ešte jednou špecifickou vlastnosťou. Ak ich naháňa predátor, kosce môžu uniknúť odpojením končatín rovnako ako jašterice. Jediný rozdiel je v tom, že stratené nohy pavúkom nedorastajú naspäť.

Či tento pavúk stratil nohu v mladosti alebo dospelosti môžu vedcom prezradiť jazvy. Ak samec stratil počas mladosti aspoň jednu končatinu, je o 45-krát pravdepodobnejšie, že sa z neho stane menší a slabší gama samec.

„Zatiaľ nevieme prečo to tak je, no s najväčšou pravdepodobnosťou nedokáže takto postihnutý samec získať dostatok potravy pre vývoj, ak nedokáže dobre loviť. Možné je aj to, že nemá význam vyvíjať si veľké zbrane, ak už sú aj tak v nevýhode,“ tvrdí Erin Powell, vedúca štúdie.

Gama samci však nie sú vydaní napospas osudu. Namiesto vývoja zbraní investujú do ďalších taktík, ktoré im môžu pomôcť v rozmnožovaní. Tými sú napríklad lepšie držanie tela alebo väčší počet spermií. Autori vysvetľujú že skúsiť si nájsť nechránenú samicu sa viac oplatí ako začať už vopred prehratý boj s ostatnými sokmi.

Tri formy pohlavia, alebo trimorfizmus je vo zvieracom kráľovstve vzácnosťou a vedci zatiaľ nevedia povedať prečo sa ním vyznačujú práve tieto pavúky. Domnievajú sa že môže ísť o kombináciu genetiky a výživy. Autori štúdie zároveň zistili aj to, že nejakú úlohu môžu hrať aj environmentálne faktory. Ako vo svojej práci dokázali, v mladosti oslabené pavúky mali väčšiu šancu, že sa z nich stanú slabé gama samce.

Čo sa však týka samcov alfa a beta, výskumníci sa v ďalších prácach zamerajú na rozdiely medzi nimi. Vyznačujú sa fascinujúcou biológiou, ktorá pre nás stále predstavuje fascinujúcu hádanku. Rad koscov je viac evolučne príbuzný škorpiónom ako ostatným pavúkom. Nie sú jedovaté a nedokážu produkovať ani pavučiny. Tento rod môžeme objaviť najmä na Novom Zélande.

Ďalší článok Predošlý článok

Môže sa vám tiež páčiť