mravce
Zdroj: Brett Hondow / shutterstock.com
Zvieratá

Kolóna mravcov prekvapila vedcov: Mravce predstierali, že sú mŕtve! Čo stojí za týmto zvláštnym správaním?

Klokaní ostrov je tretím najväčším ostrovom Austrálie a zároveň domovom pre šikovný druh mravcov, ktorý sa naučil „hrať mŕtveho“. Toto správanie si všimli výskumníci z University of South Australia a podotýkajú, že ide o prvý podobný prípad na svete.

K tomuto objavu sa autori výskumu dopracovali náhodou, keď skúmali hniezda vakoplchov a netopierov. Počas tohto výskumu si všimli mravce druhu Polyrhachis femorata, ktoré sa javili mŕtve, až dokým sa jeden z nich nepohol. Výskumníci veria, že tieto mravce hrali mŕtvych ako potenciálnu stratégiu na vyhnutie sa nebezpečenstvu.

Autori poznamenávajú, že toto je prvýkrát v histórii, čo sa celá kolónia mravcov hrala na mŕtvu a zároveň prvýkrát, čo túto taktiku uplatnil druh P. femorata.

„Ostala som prekvapená, keď som v jednom z hniezd našla kolóniu mravcov, ktoré sa hrali na mŕtve,“ vysvetľuje profesorka S. Topa Petit, jedna z autorov štúdie.

Ďalší autori vysvetľujú, že hra mravcov bola takmer dokonalá. Prezradil ich jedinec, ktorí sa len trochu pohol. Hranie mŕtveho má vo vedeckých kruhoch svoj vlastný názov, defenzívna imobilita. Len niekoľko druhov mravcov sa touto vlastnosťou vyznačuje. Doteraz toto správanie nebolo pozorované pri celej kolónii.

Zaujímavosťou ale je, že keď vedci otvorili hniezdo, niekoľkým jedincom trvalo dlhšie než sa prestali hýbať, zatiaľ čo niektoré mravce nezmeraveli vôbec. Autori štúdie zatiaľ nemajú predstavu, čo môže tento mechanizmus spúšťať. Zároveň ale majú v rukách jedinečnú príležitosť, ako toto správanie preskúmať do hĺbky. Autori veria, že hniezda, ktoré skúmali v rámci predchádzajúcej štúdie, by mohli slúžiť na výskum správania týchto mravcov.

Ohrozený druh stále žije

Skúmané hniezda sú súčasťou projektu, ktorý pomáha obnove divého života po devastujúcich požiaroch v roku 2020. Pôvodne mali slúžiť pre vakoplchov a netopiere, no zdá sa, že ich častejšie obývajú rôzne bezstavovce.

„Náš projekt sa skladá z niekoľkých stoviek hniezd, pričom väčšina z nich zhorela do tla. Máme však aj niekoľko dobrých hniezd ako kontrolnú skupinu. V rámci projektu sme sa snažili zistiť aké dôležité môžu byť umelo vytvorené hniezda pri obnove divých zvierat po ničivých požiaroch,“ tvrdí Peter Hammond, spoluautor štúdie.

Mravce druhu Polyrhachis femorata kolonizovali niekoľko hniezd veľmi rýchlo. Autori štúdie ale podotýkajú, že tieto mravce pravdepodobne osídlia aj dve ďalšie hniezda. Dôkazy zároveň naznačujú, že tento druh mravcov bol lesnými požiarmi v Austrálii výrazne ovplyvnený. Ide o pomerne hanblivý druh mravcov, no vedci zatiaľ nevedia povedať viac o jeho správaní. Na Klokanom ostrove, ale aj mimo neho tvoria mravce mimoriadne dôležitú časť ekosystému. P. femorata patrí medzi ohrozené druhy a autorov výskumu potešilo keď uvideli, že tieto mravce stále žijú na Klokanom ostrove.  

Ďalší článok Predošlý článok

Môže sa vám tiež páčiť