Bez tejto zvláštnej tekutiny nedokáže mravenisko existovať: Vedci si ju všimli po prvýkrát

Larvy mravcov vylučujú zvláštne "mlieko", ktoré je plné živín, no zároveň ich ohrozuje.

Mravenisko by neprežilo bez tekutiny, ktorú si vedci predtým nevšimli
Zdroj: Rockefeller University (Daniel Kronauer)

Mravčie kolónie fungujú ako hodinky. Vo vnútri mraveniska sa odohráva množstvo drobných interakcií, ktoré skôr pripomínajú koordinovanú činnosť buniek v organizmoch ako tvorov, ktoré žijú v jednom „domčeku“. Hoci toho veda o správaní mravcov vie pomerne veľa, výskumníci stále objavujú nové interakcie.

Štúdia z Rockefeller University posúva naše chápanie týchto živočíchov o krok vpred. Podarilo sa im objaviť nový druh sociálneho spávania, ktorý prepája mravcov z rôznych vývojových štádií. Mravce vytvárajú kukly podobné tým motýlím, ktoré im pomáhajú prejsť zo štádia larvy o dospelosti. Výskumníci si všimli, že tieto kukly vytvárajú doteraz nepozorovanú tekutinu, na ktorej závisí zdravie celej kolónie.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Túto tekutinu totiž okamžite konzumujú nielen dospelé mravce, ale aj larvy, ktoré ju potrebujú k vývoju. Ak sa tekutina nevypije, larvy umierajú na plesňové infekcie spôsobené nahromadením sa tohto sekrétu.

„Spôsob, akým sa s touto tekutinou zaobchádza, vytvára závislosť medzi jedincami v odlišných vývojových štádiách. Ukazuje nám to, že mravčie kolónie naozaj ťahajú za jeden povraz,“ vysvetľuje Daniel Kronauer, jeden z autorov štúdie.

Životu dôležitý proces

Pitie tekutiny pripomínajúcej mlieko je len jednou z interakcií, ktoré sa dejú v srdci mraveniska a zároveň sú kľúčom k pochopeniu toho, ako žijú hmyzie spoločenstvá. Skúmaniu mravčích interakcií sa venovala aj nová štúdia, v rámci ktorej vedci uplatnili techniku reverzného inžinierstva. V tomto konkrétnom prípade vybrali niekoľko mravcov v odlišných vývojových štádiách a skúmali ako ich interakcie v sociálnej izolácii ovplyvnili.

Počas štúdie mravcov v izolácii si všimli nahromadenie sa „mlieka“ na kukle. Toto pozorovanie vedcov prekvapilo, pretože nejde o typické správanie sa kukiel a podobnú tekutinu nikdy predtým nepozorovali. Všimli si, že je plná živín, no zároveň veľmi náchylná na plesňové infekcie. Ak nebola skonzumovaná včas, tieto infekcie zabili larvu v kukle.

Keďže si vedci predtým túto tekutinu nevšimli, usúdili, že mravce ju musia nejakým spôsobom odstraňovať a brániť tak jej hromadeniu na kukle. V rámci experimentu si všimli, že ju dospelé mravce pijú, čo podnietilo autorov výskumu preskúmať jej chemickú kompozíciu.

Výskum ukázal, že ide o tekutinu, ktorá vzniká pri všetkých larvách, ktoré sa zakukľujú. Vzniká, keď larva počas dospievania odhadzuje svoje vonkajšie vrstvy a rastie. Hmyz, ktorý nežije v spoločenstvách, túto tekutinu recykluje a zachováva si živiny. Mravce sa o ňu delia s celou kolóniou. Mravčie mlieko sa skladá z živín, psychoaktívnych substancií a hormónov. Niektoré zložky sa nachádzajú aj v špeciálnom nektári, ktorý včely nechávajú pre larvu kráľovnej.

Hoci ju konzumujú všetky mravce, potrebujú ju hlavne mladé larvy. Ak ju nemajú, nedokážu vyrásť a nakoniec umrú. Požívajú ju aj dospelé mravce, no v tomto prípade nie je jasné, ako na ne vplýva. Autori štúdie sa domnievajú, že má dopad na ich metabolizmus a fyziológiu.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre