BezpečnosťNávody

Váš Android smartfón vie, kde všade a kedy ste boli. Takto odstránite históriu vášho pohybu

Váš Android neustále zaznamenáva do vášho Google účtu ako sa pohybujete a kde ste boli. Pozrite sa, kde nájdete tieto nastavenia a čo v nich nájdete.

Naše smartfóny sú chytré zariadenia, prostredníctvom ktorých nielen telefonujeme či píšme správy, ale pristupujeme aj k sociálnym sieťam, finančným aplikáciám, rôznym nástrojom a podobne. No len málokto si uvedomuje, že okrem toho, že nám uľahčujú prácu či komunikáciu, tak zároveň zbierajú aj kvantum informácií o nás. Robia to hlavne cez povolenia, ktoré im udeľujeme. Tieto údaje následne využívajú za rôznym účelom.

Vedeli ste ale, že váš smartfón sleduje vašu polohu a robí o tom záznamy. Nižšie si ukážeme, kde si môžete pozrieť históriu vášho pohybu za posledných niekoľko mesiacov, prípadne až 3 roky dozadu.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Pozrite sa, kde ste boli rok dozadu. Android zaznamenáva váš pohyb

Samotný postup, ako zistiť, kde ste sa v minulosti a kedy pohyboval, je pomerne jednoduché. Dokonca sa v mnohých prípadoch dopátrate aj k informácii, ako ste sa pohybovali a to, či autom, mestskou dopravou alebo pešo.

Otvorte si Nastavenia vášho smartfónu a vyhľadajte kartu Google. Otvorte ju. Následne kliknite na možnosť Spravovať účet Google. Teraz vyhľadajte kartu Údaje a ochrana súkromia vo vrchnej časti menu alebo možnosť Spravovať údaje a ochranu súkromie nižšie. Nech kliknete na hocijakú z týchto možností, dostanete sa do rovnakých nastavení.

Teraz by ste mali vidieť kartu, ako môžete vidieť nižšie na snímke obrazovky. Kliknite teraz na možnosť Činnosti, ktoré ste robili, a miesta, ktoré ste navštívili. Viď snímku obrazovky dole.

Android telefon sleduje polohu kde najdem nastavenia__4
Zdroj: Vosveteit.sk

Ako ste klikli na možnosť vyššie, tak by ste mali vidieť ponuku nižšie. Ak je pri možnosti „História polohy“ modrá fajka, tak funkcia je zapnutá. Kliknite na túto kartu. Zrolujte potom ponuku dole k možnosť Spravovať históriu. Ako na ňu kliknete, tak uvidíte aktuálny deň, ako ste sa pohybovali. Potom, ako kliknete na „Dnes“, tak sa vám otvorí kalendár, kde si budete môcť pozrieť ľubovoľný deň, ako ste sa pohybovali, kam a ako.

Poznali ste túto funkciu vášho telefónu? Dajte nám vedieť nižšie v komentároch.

Zastavte zaznamenávanie vašej polohy

Samozrejme, ak nechcete, aby smartfón vytváral takýto log vášho pohybu, tak funkciu môžete deaktivovať. Ako sa vrátite o krok dozadu na kartu Riadenie aktivity, tak pri možnosti História polohy prepnite na možnosť Vypnúť.

Android telefon sleduje polohu kde najdem nastavenia__9
Zdroj: Vosveteit.sk

Ak funkciu chcete nechať povolenú, no nechcete, aby si smartfón pamätal históriu vášho pohybu 36 mesiacov dozadu, ako ste sa pohybovali, tak to môžete v nastaveniach vášho účtu zredukovať na 3 mesiace.

Android telefon sleduje polohu kde najdem nastavenia__8
Zdroj: Vosveteit.sk

Rovnako môžete tieto záznamy aj odstrániť. Treba ale podotknúť, ak túto možnosť vypnete alebo odstránite dáta, tak smartfón nebude ukladať vašu polohu len do vášho Google účtu. Ostatné aplikácie budú môcť aj naďalej pristupovať k vašej polohe, ak budú mať na to oprávnenie.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Zobraziť komentáre
Close
Close