Väčšina z nás nemá poňatie, čo ikona zámku vedľa URL adresy znamená. Viete, aký má skutočný význam?

Ikona zámku sa nachádza pri každej URL adrese a mala by byť vždy zamknutá. Veľa ľudí tejto ikone dáva iný význam, aký v skutočnosti má.

ikona zamku internetovy prehliadac
Zdroj: TACstock1 / Shutterstock.com

Pri surfovaní väčšina postrehla, že mnohé stránky majú naľavo drobnú ikonu zámku, ktorá v najlepšom prípade ostáva zamknutá. Dnes ju považujeme za dôležitú súčasť online bezpečnosti, no len málokto vie, čo táto ikona skutočne znamená.  

Portál The Conversation vykonal prieskum, do ktorého sa zapojilo 528 užívateľov vo veku od 18 do 86 rokov. Viac ako polovica, 53%, mala minimálne bakalársky titul alebo vyšší a 22% dosiahli nejakú formu vyššieho vzdelania. Zvyšok užívateľov mal ukončené len základné stredoškolské vzdelanie. Otázka prieskumu bola jednoduchá: Viete, čo znamená ikonka zámku v prehliadači? 

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
ikona https zamok
Zdroj: maxuser / Shutterstock.com

Z 528 užívateľov odpovedalo na prieskum 463 ľudí. Závery ukázali, že 63% užívateľov buď vedelo, alebo aspoň si myslelo, že vedelo, čo symbol zámku znamená. Zo 63% len 7% uviedlo správnu odpoveď. Najčastejšie užívatelia vysvetľovali, že ikona zámku znamená zabezpečenú stránku alebo že zámok predstavuje stránku bez vírusov alebo podozrivých odkazov. Ďalším častým vysvetlením bolo, že zámok predstavuje dôveryhodnú alebo originálnu web stránku.  

Čo ikona zámku znamená?

O ikone zámku môžeme uvažovať ako o “zabezpečenej” stránke, no toto vysvetlenie je nepresné a môže zavádzať. Neznamená to zabezpečenú celú stránku, len komunikácia medzi vašim zariadením a webovým serverom. Definícia ikony zámku je, že komunikácia medzi vašim počítačom a webom je šifrovaná a nemôžu si ju teda prečítať iné strany.  

Predstavte si hackera, ktorý by sa nejak dostal k dátam, ktoré si vymieňate napríklad s e-shopom. V prípade šifrovanej komunikácie, hacker bez správneho dešifrovacieho kľúča vidí len nezmyselný zhluk textu. Je pravda že aj táto komunikácia by sa dala dešifrovať, no vyžadovali by sa prostriedky, ktoré bežný kyberzločinec nemá k dispozícii.  

Naopak, ak je ikona zámku otvorená, komunikácia medzi vašim zariadením a serverom šifrovaná nie je. Ak by sa hacker dostal k týmto dátam rovnako ako v prvom príklade, mohol by jasne vidieť napríklad číslo vašej kreditnej karty, heslá atď.  

Základy online bezpečnosti 

Poznať ikony ako zámok pri URL adrese je mimoriadne dôležité, hlavne ak sa chceme v online priestore čo v najväčšej miere chrániť. Spoločnosť Google postupne vymieňa ikonu zámku za novú. Podľa ich slov chcú novou ikonou “zabrániť neistotám, ktoré ikona zámku vytvorila”. Otázka je, či podobnú zmenu zavedú aj ďalšie prehliadače.  

Viete čo znamená ikona zámku v prehliadačoch?
Zdroj: Google Chromium

Každý prehliadač má svoju vlastnú ikonu zabezpečenej komunikácie. Vo väčšine prípadov ide o nejakú formu zámku, no pre čo najväčšiu bezpečnosť by mal byť dizajn tohto bezpečnostného prvku čo najviac jednotný. Nová ikona prehliadača Chrome podľa slov Googlu vzbudzuje dojem „klikateľnosti“ a nie ihneď dojem dôveryhodnej stránky. Predchádzajúca ikona sa vyznačovala prehľadnosťou. Šifrovaná komunikácia mala ikonu uzamknutého zámku, nešifrovaná komunikácia odomknutého. Užívateľ na prvý pohľad videl, na akej stránke sa nachádza. 

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre