V týchto oblastiach sa bude musieť NASA zlepšiť predtým, ako pošlú ľudí na Mars

Väčšinu technológií otestuje vesmírna agentúra počas misie Artemis

Mars
Zdroj: NASA

Už na budúci štvrtok, 30. júla nás čaká štart misie americkej NASA, Perseverance, ktorá bude s roverom pátrať na Marse po stopách života. Medzičasom sa americká vesmírna agentúra pripravuje aj na misiu, ktorá by dopravila na červenú planétu prvú ľudskú posádku. Tá by mala odštartovať okolo roku 2030.

Nové technológie budú demonštrované aj počas misie Artemis, ktorá má vrátiť ľudí  späť na povrch Mesiaca a zároveň sa bude snažiť zabezpečiť trvalú ľudskú posádku na našej prirodzenej družici. Aké technologické oblasti sú však kľúčové pre úspešnú cestu ľudí na Mars? Píše o tom portál NASA.

Odoberaj Vosveteit.sk cez Telegram a prihlás sa k odberu správ

Pohonné systémy

Astronauti budú musieť počas cesty na Mars prekonať vzdialenosť až 225-miliónov km. Vývoj silnejších pohonných systémov je kľúčový pre čo najrýchlejšiu a čo najbezpečnejšiu cestu. Už teraz NASA vie, že nový pohonný systém bude musieť využiť jadrovú energiu.

Tepelný štít

Najväčší rover, ktorý NASA dopravila na Mars, bol veľký ako auto. Ak chce vesmírna agentúra poslať na červenú planétu ľudí, ich raketa bude musieť byť oveľa väčšia. NASA momentálne pracuje na nafukovacom tepelnom štíte, ktorý zaberie menej miesta, ako pevný tepelný štít. Je to zároveň technológia, ktorá teoreticky umožní pristátie na každej planéte s atmosférou.

Pred vstupom do marťanskej atmosféry sa štít nafúkne a umožní astronautom bezpečné pristátie. Momentálne bude musieť nafukovací tepelný štít podstúpiť testy u nás na Zemi, aby sa ukázalo, či dokáže zvládnuť extrémne teploty pri prechode atmosférou na Marse.

Moderné skafandre

NASA pracuje na novej generácii vesmírnych skafandrov, ktoré sa nazývajú xEMU (pozn. redakcie: Exploration Extravehicular Mobility Unit). V nich sa budú môcť astronauti hýbať o čosi prirodzenejšie a vykonávať úlohy, ktoré astronauti počas misií Apollo nedokázali. Prvýkrát sa xEMU skafandre použijú už počas misie Artemis. Následné úpravy pred cestou na Mars ochránia astronautov pred drsným počasím červenej planéty.

Pohyblivé ubytovanie a laboratórium

Aby sa znížil počet vecí, ktoré treba na pristátie, ubytovací modul bude zároveň roverom, ktorý umožní astronautom cestovať po povrchu planéty. V interiéri sa bude nachádzať všetko, čo potrebujú astronauti k životu a práci. Zároveň im obytný rover umožní dostať sa desiatky kilometrov od miesta pristátia. V prípade, že natrafia na niečo zaujímavé, oblečú si skafandre a z rovera vystúpia.

Energia

Aj astronauti na Marse budú potrebovať stabilný prísun elektrickej energie. Musí to byť ľahký prístroj, ktorý dokáže fungovať bez ohľadu na to, kde sa nachádza, alebo aké je počasie. Jadrová energia sa v tomto prípade javí byť sľubnejším kandidátom, ako solárna energia. Mars má denný cyklus podobný Zemi a púštne búrky, ktoré môžu trvať niekoľko mesiacov. NASA plánuje otestovať jadrový energetický systém na Mesiaci, predtým než pôjdu na Mars.

Laserová komunikácia

Systém laserovej komunikácie umožní prenos veľkého množstva dát, spolu s fotografiami, či videami vo vysokom rozlíšení. So súčasnými rádiovými systémami by mohlo trvať poslanie mapy na Zem až deväť rokov. S laserovou komunikáciou by sa tento čas znížil na deväť týždňov.

Prihlás sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre