V prípade nebezpečenstva kolízie s asteroidom: Bolo by ho lepšie odkloniť, či zničiť?

Ak by nás ohrozoval nebezpečný asteroid, môžu nám pomôcť aj jadrové zbrane.

asteroid zem
Zdroj: Pixabay.com (urikyo33)

Odpáliť atómovú bombu na povrchu asteroidu a tým ho odkloniť od našej Zeme, znie ako vytrhnuté z akčného filmu. Pravdou ale je, že práve to by mohlo jedného dňa našu planétu zachrániť, píše portál Universe Today.

Znie to fascinujúco, no ide o nesmierne zložitý proces. Aby to fungovalo, vedci potrebujú vedieť detaily, napríklad koľko sily potrebujú, vzhľadom na hmotnosť a dráhu asteroidu. Tím vedcov z Air Force Institute of Technology sa zameral na dve rôzne metódy, ktorými by sme mohli v budúcnosti odvrátiť prichádzajúci asteroid.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ide buď o  úplné roztrieštenie asteroidu na malé kúsky, alebo jemnejšie odklonenie asteroidu, za použitia menšej sily. Podľa toho závisí, aký druh jadrovej bomby použijú. Atómová bomba pracuje na princípe jadrového štiepenia a energia, ktorú vyprodukuje sa meria v kilotonách. Na druhú stranu termonukleárna bomba pracuje na princípe jadrovej fúzie a jej účinok merajú v megatonách.

V prípade nebezpečných asteroidov by ale stačil aj malý výbuch s  dobrým načasovaním.

„Ak objavíme asteroid, ktorý sa so zemou zrazí až o pár rokov by stačila len miniatúrna zmena jeho rýchlosti. Jej efekt sa bude postupom času nabaľovať a v konečnom dôsledku asteroid našu Zem minie. Odklonenie asteroidu sa považuje za elegantnejšie a bezpečnejšie riešenie,“ vyjadril sa Lansing Horan IV.

Roztrieštenie, alebo odklonenie?

V prípade roztrieštenia asteroidu zároveň vznikne obrovské množstvo menších kusov, ktoré možno na prvýkrát našu Zem minú, no neskôr môžu predstavovať ešte väčší problém. Metóda roztrieštenia asteroidu by sa mohla použiť v prípade, že je hrozba okamžitá, alebo je asteroid relatívne malý. Horan tvrdí, že jeho výskum si ešte vyžaduje veľa práce, ale postupom času prichádzajú na to, ako by mohli pomocou jadrových zbraní odvrátiť hrozbu blížiaceho sa asteroidu.

Tvrdí, že musíme ešte pochopiť aj iné spôsoby, ako by mohlo ľudstvo odkloniť blížiaci sa asteroid, no v tomto prípade by mohli jadrové zbrane poskytnúť určitú výhodu. V prípade, že by sme objavili asteroid, ktorý sa za krátku dobu zrazí zo zemou, alebo je príliš veľký, sila jadrovej zbrane by mohla byť našim jediným riešením na odklonenie, alebo zničenie asteroidu. Zároveň podotýka, že odborníci by sa mali predovšetkým zamerať na možnosti odklonenia nebezpečných asteroidov, pretože ide o lepšiu metódu.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre