V našej Slnečnej sústave sa nachádzajú dva odlišné typy planét. Vedci prišli na to, prečo je to tak

Od Merkúru po Mars sa nachádzajú kamenisté planéty a ďalej máme plynné obry. Vedci odhalili neviditeľnú hranicu, ktorá rozdelila tieto dva typy planét

Slnko
Zdroj: NASA/SDO

Krátko po tom, ako sa naša Slnečná sústava formovala, prešla niečím, čo vedci nazývajú „veľké rozdelenie.“ V podstate ide o rozčlenenie planét na dve výrazne odlišné skupiny. Máme tu menšie, kamenisté planéty, medzi ktoré patrí Zem, alebo Mars a následne máme veľkých plynných obrov, medzi ktoré radíme Jupiter, či Saturn.

Nielen že sa planéty líšia veľkosťou, no aj samotným zložením. Kamenisté planéty väčšinou nemajú organické zložky uhlíka, zatiaľ čo plynné planéty sú na ne bohaté.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Otázka znie: Ako vytvoríte takéto rozdiely v kompozícii?“ pýta sa planetárny vedec Ramon Brasser.

Preňho je záhadou, ako je možné, že sa jednotlivé látky nepremiešali dokopy už na začiatku našej histórie. Donedávna sa prikladala všetka vina Jupiteru a jeho obrovskej gravitácii, ktorá stačila na to, aby sa medzi planétami vytvorila neviditeľná bariéra. Podľa Brassera to nemusí byť pravda. Ich kalkulácie nás vracajú do obdobia, kedy sa okolo Slnka nachádzal prstenec horúcej hmoty.

Vznik Slnečnej sústavy

Slnečná sústava
Zdroj: ALMA

V prstenci sa vytvorila medzera, ktorá slúžila ako oddeľovač pre dva typy planéto-tvorných materiálov. V simuláciách sa ukazuje, že v danom období nemohol byť Jupiter dostatočne veľký na to, aby zablokoval prúd materiálov. Vedci sa tak museli pozrieť na alternatívne možnosti.

V dátach satelitu ALMA (pozn. redakcie: Atacama Large Millimeter/submillimeter Array) našli údaje o diskoch, ktoré sa formujú pri mladých hviezdach. Ak sa podobný disk vyformoval aj u nás, mohol rozdeliť hmotu na tú s vysokým tlakom a tú z nízkym tlakom. Vedci opisujú tento jav ako „tlakový hrboľ,“ ktorý má tú silu rozdeliť materiály na dve odlišné kategórie.

Pochopenie tohto triedenia je dôležité pre pochopenie vzniku života na Zemi. Na rozdiel od planét ako Venuša, či Mars, naša modrá planéta obsahuje stopy organických látok, čo naznačuje, že neviditeľná bariéra nie je úplne neprekročiteľná. Objavenie tohto fenoménu je príkladom toho, že pozorovanie formujúcich sa hviezdnych sústav vo vesmíre nám umožní pochopiť, ako vznikla naša Slnečná sústava a možno nám pomôže objaviť známky života na iných planétach.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre