Spravodajstvo

V ktorých krajinách Európy je pevný internet najdostupnejší? Na Slovensku ho vôbec nemáme drahým!

Analýza odhalila, že Slováci majú vcelku dostupný internet. Dokonca ho máme dostupnejším ako v okolitých krajinách s výnimkou Maďarska.

Hoci internet je dostupným viac menej v každom regióne sveta, tak jeho cena je odlišnou. Nehovoríme však o rozdieloch na úrovni centov, či pár €, ale výraznejších. V niektorých krajinách sú rozdiely dokonca v desiatkach €. Nie  je to však prípad Európy, kde sú ceny relatívne nízke, hoci rozdielne.

Spoločnosť NetCredit vypracovala vcelku zaujímavú analýzu toho, čo nás stojí širokopásmové pripojenie k internetu (pozn. redakcie: ide o vysokorýchlostný prístup na internet. Po kliknutí na odkaz, si budete môcť pozrieť mapku cien internetu naprieč celým svetom). Nepozerali sa však na ceny internetu z pohľadu „tvrdých čísiel“, ale do úvahy brali, koľko peňazí musíme minúť z priemernej mzdy v jednotlivých krajinách, aby sme si mohli zakúpiť pripojenie k internetu o rýchlosti 10Mbps.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Analýza odhalila, koľko priemerného platu v každej krajine musíte minúť, aby ste sa pripojili k internetu.

Tento súbor údajov nám tiež poskytol priemernú rýchlosť širokopásmového pripojenia v každom umiestnení. Aby sme zaistili, že porovnávame podobné hodnoty, vypočítali sme cenu za Mbps (megabitov za sekundu) a pomocou nej sme zistili, koľko by stál balíček širokopásmového pripojenia s pevnou linkou 10 Mbps v každej krajine.“

Na Slovensku máme pomerne lacný internet

Nižšie na infografike môžete vidieť ceny 10Mbps internetu prepočítané k pomeru platov naprieč krajinami Európy. Na Slovensku nás internet o tejto rýchlosti v priemere stojí 2,57 doláru mesačne, čo je po prepočte 0,22% priemernej mzdy. Čo je mimochodom menej ako v Českej republike, kde za internet rovnakej rýchlosti zaplatíte 7,96 dolárov (0,64% platu), Rakúsku 12,97 doláru (0,40% platu), Poľsku 2,95 dolára (0,29% platu), či na Ukrajine, kde cena internetu je 4,40 dolárov (2,26% platu). Na druhej strane spomedzi susedných krajín, internet je dostupnejším v Maďarsku, kde za rovnakú rýchlosť zaplatíte v priemere 1,7 dolára (0,18% platu). Podrobnú mapku porovnania ceny internetov naprieč Európou k pomeru priemerných platov si môžete pozrieť nižšie.

porovnanie ceny internetu k platom v europe
Zdroj: netcredit.com

Prekvapili vás výsledky tejto štúdia? My sa priznáme, že nás áno. Zdá sa vám internet v našej krajine drahým? Dajte nám vedieť nižšie v komentároch.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close