V hlbinách Zeme vedci objavili dva obrovské regióny: Odkiaľ sa tam vzali?

Ako vznikli a prečo majú tak zložité tvary? Vedci sa pomaly približujú k riešeniu tejto obrovskej záhady

Vedcov prekvapili dva zvláštne regióny v hlbinách Zeme
Zdroj: YouTube (Seeker)

Zem je zložená z niekoľkých vrstiev. Najvrchnejšou z nich je pevná zemská kôra. Nasleduje zemský plášť a vonkajšia a vnútorná časť zemského jadra. V zemskom plášti vedci pozorovali dva zvláštne a obrovské regióny nachádzajúce sa na opačných stranách planéty.

Tieto regióny majú veľkosť celého kontinentu a sú stokrát vyššie ako Mount Everest. Jeden sa nachádza pod Afrikou, zatiaľ čo druhý leží pod tichým oceánom, informuje portál SciTech Daily. Odborne sa tieto regióny označujú ako Veľké provincie s nízkou šmykovou rýchlosťou, alebo skrátene LLSVP.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Vedci ich odhalili prostredníctvom seizmických vĺn, ktoré zároveň ukázali ich komplikovaný tvar. Okrem toho zatiaľ neexistuje veľa informácií o tom, ako vznikli, alebo prečo majú zložité tvary. Nová štúdia vedcov z Arizona State University a School of Earth and Space Exploration sa pokúša priniesť nové informácie o dvojici záhadných regiónov v zemskom plášti. Podarilo sa im určiť maximálnu výšku regiónov a aj spôsob, akým ich objem a hustota spojená s viskozitou zemského plášťa, ich výšku kontroluje.

Odlišná kompozícia a evolúcia

Tím vedcov zistil, že región pod Afrikou je približne o tisíc km vyššie, než ten pod Tichým oceánom. Za tento drastický výškový rozdiel môže fakt, že región pod Afrikou nie je až tak hustý. Tým pádom nie je až tak stabilný ako ten na opačnej strane planéty.

Prostredníctvom stoviek simulácií zachytávajúcich proces konvekcie v zemskom plášti sa ukázalo, že pôvodný objem regiónov nemá vplyv na ich výšku. Rozdiely v hustote regiónov zároveň poukazujú na odlišnú kompozíciu a evolúciu.

Konvekcia tepla v zemskom plášti znamená, že teplejšie látky stúpajú k povrchu, kde sa ochladzujú a následne klesajú opäť smerom k jadru.

„Región LLSVP pod Afrikou mohol v nedávnej geologickej histórii stúpať smerom nahor. To by dokázalo vysvetliť povrchovú topografiu a intenzívnu vulkanickú činnosť vo východnej časti kontinentu,“ vysvetľuje jeden z autorov štúdie, Mingming Li.

Tieto informácie môžu zmeniť spôsob, akým sa vedci pozerajú na procesy, prebiehajúce v spodnejších častiach zemského plášťa a spôsob, akým ovplyvňujú dianie na povrchu planéty. Región pod africkým kontinentom a jeho nestabilná povaha sa môže spájať s kontinentálnymi zmenami. Tie ovplyvňujú topografiu, gravitáciu, sopečnú činnosť a pohyb tektonických platní.

Štúdia vedcov prináša nový pohľad na jedny z najväčších štruktúr, ktoré sa nachádzajú v hlbinách našej planéty. Vedci zároveň odhaľujú spôsob, akým tieto regióny ovplyvňujú svoje okolie, čo môže udať nový smer pre budúce výskumy zemského interiéru. Fakt, že jeden z dvoch obrovských regiónov nie je až taký stabilný, ako sa predpokladalo, môže pomôcť vedcom lepšie pochopiť evolúciu zemského plášťa a konvekčné procesy.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre