APLIKÁCIE A HRYSpravodajstvo

V Google Play už nenájdete dve veľké ruské média, ktoré s obľubou šírili ruskú propagandu

Softvérový a technologický gigant zablokoval dvojicu ruských aplikácií z obchodu Google Play. Nenájdete ich ani v Správach od Google.

Americká spoločnosť Google nadviazala na nedávno uvalené sankcie zo strany Európskej únie. Uchýlila sa ku podobným krokom ako spoločnosť Meta, ktorá na svojich platformách zabanovala ruskú televíziu RT a spravodajskú agentúru Sputnik. Aplikácie týchto dvoch najväčších ruských spravodajských agentúr tak v obchode Google Play nenájdete, informuje agentúra Reuters.

Ďalší krok zo strany spoločnosti Google

Na zariadenia s operačným systémom Android si tak vyznávači ruských pro-kremeľských médií už tieto aplikácie stiahnuť nemôžu. Zatiaľ nevieme, či ide o vlastnú iniciatívu spoločnosti Google, alebo či išlo o vynútený krok po uvalení sankcií a obmedzení na ruské štátne médiá. Podľa všetkého by ku takémuto kroku dospela spoločnosť Google aj bez uvalených obmedzení. Nedávno totižto spoločnosť Google prestala preberať články ruských štátom vlastnených médií do služby Správy Google (Google News).

Ku podobným krokom sa uchýlili aj ďalší giganti

Obe médiá boli spravodajskou agentúrou Reuters požiadané aj o vyjadrenie ku vzniknutej situácii. Ako sme už naznačili v úvode, spoločnosť Google rozhodne nie je jediným technologickým gigantom, ktorý dospel ku takémuto kroku. Podobne smerovali aj kroky spoločností Meta či Twitter, ako aj kroky poskytovateľov televízneho vysielania v krajinách EÚ. Počas dnešného dňa sa ku spoločnosti Google pridal aj jej najväčší konkurent, spoločnosť Apple. Tá z obchodu App Store mimo Ruskej federácie taktiež stiahla aplikácie RT News a Sputnik News.

Reakcia Russia Today:

Na margo krokov zo strany týchto spoločností však pre Reuters reagovala iba zástupkyňa šéfredaktorky RT, Anna Belkina. Tá vo vyhlásení uviedla, že technologické spoločnosti, ktoré obmedzili distribúciu dotknutých kanálov, nepoukázali na žiadne dôkazy o tom, že by agentúra informovala o nepravdách. Spravodajská agentúra Sputnik na žiadosť o komentár údajne neodpovedala.

Toxické médiá slúžiace režimu

Pochopiteľne, jednotlivé ruské médiá boli z obchodov s aplikáciami, sociálnych sietí či televízneho vysielania, odstránené po vypuknutí vojnového konfliktu medzi Ruskom a Ukrajinou. Takmer okamžite zasadli najvyšší politickí lídri v štruktúrach EÚ a následne zákonodarcovia pristúpili ku zablokovaniu týchto médií v krajinách EÚ. Tie boli už minulý týždeň označené za „toxické mediálne platformy“, ktoré očividne šíria ruskú propagandu a sú mocným a strategickým nástrojom režimu v Ruskej federácii.

Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close