SpravodajstvoVeda a výskum

V dôsledku ľudskej činnosti pribudlo na Zoznam ohrozených živočíchov ďalších 7 000 druhov

Na Zoznam ohrozených živočíchov pribudlo ďalších 7 000 druhov. Celosvetovo je tak ohrozených 105 000 druhov, z toho je 28 000 na pokraji vyhynutia.

Ak nedôjde k  zmene, ako sa my, ako ľudia správame k prírode, tak to môže viesť na konci dňa k výraznej dediverzifikácii rozmanitosti živočíchov a rastlín na svete. Upozorňuje na to portál Futurism.com, ktorý sa odvolával na IUCN (International Union for the Conservation of Nature).

IUCN zhodnotila, že na Zozname ohrozených živočíchov pribudlo ďalších 7 000 druhov. V súčasnosti ich je na celom svete viac ako 105 000 druhov, z čoho 28 000 je na pokraji vyhynutia.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

 „Príroda je na najväčšom ústupe v  histórii ľudstva, čo je bezprecedentné…“, hovorí Grethel Aguilar, riaditeľ IUCN, ďalej dopĺňa: „Musíme za zobudiť, rozmanitosť prírody je v našom záujme.“

IUCN vydalo ešte v  máji tohto roka súhrnu správu, ktorá hovorila, že približne  1 milión druhov živočíchov je ohrozených na živote v najbližšom desaťročí, a to z dôvodu, že ľudská spotreba vody, fosílnych palív a ďalších prírodných zdrojov prudko stúpa. Nehovor viac o odlesňovaní, ktoré vytláča zvieratá mimo ich prirodzené prostredie.

Zistilo sa, že viac ako 90% zásob morských rýb, sa v  súčasnosti buď nadmieru loví, alebo sa loví za hranicou udržateľnosti. Na zozname sa po prvýkrát v  histórii ocitlo, aj viac ako 500 druhov hlbokomorských rýb a mäkkýšov, ktoré doteraz predstavovali pomyselnú „konzervačnú“ hranicu. Jedná sa totiž prevažne o živočíchov žijúcich 1 000 metrov pod povrchom. Ohrozené však nie sú len morské živočíchy, ale aj suchozemské. Na zozname sa ocitlo viacero druhov primátov, ktoré sa blížia k vyhynutiu. Napríklad opice Roloway z Pobrežia Slonoviny a Ghany. Tých aktuálne vo voľnej prírode žije menej ako 2 000. IUCN ďalej uvádza, že až 40% všetkých primátov v západnej a strednej Afrike sú ohrozené vyhynutím.

Aktualizovaný zoznam ohrozených druhov tiež poukazuje na to, že viac ako polovica japonských sladkovodných rýb, a  viac ako tretina mexických sú v ohrození, a to v dôsledku straty a znečistenia voľne tečúcich riek.

Inými slovami, správa IUCN hovorí o  tom, že zoznam, ktorý by sa mal zmenšovať, sa práve naopak rozširuje o nové a nové druhy živočichov. Dôvodom tohto negatívneho trendu je činnosť ľudí, ktorá nie je v súlade s prírodou.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close