V Česku sa vo veľkom touto cestou dostávajú vírusy do smartfónov. Situácia u nás bude veľmi podobná

Bezpečnostní experti z ESETu varujú pred reklamným a špionážnym škodlivým softvérom. Ukrýva sa v hrách a cieli aj na deti.

malware virus
Zdroj: Vosveteit.sk, dall·E

Bezpečnostní experti z českého ESETu informujú o novej vlne útokov, ktorým v októbri dominoval reklamný adware Andreed, spyware Spy.SpinOk a downloader Agent.CZB. Vo všetkých prípadoch sa škodlivý softvér nachádzal vo falošných hrách dostupných v rôznych obchodoch tretích strán.  

Keďže išlo o aplikácie, ktoré sa šírili na neoficiálnych obchodoch s aplikáciami, útoky s najväčšou pravdepodobnosťou prebiehali aj na našej strane hranice. Cez hry sa útočníci pokúsili zasiahnuť čo najväčšiu základňu užívateľov, mimo iné aj deti, ktoré ešte nedokážu rozlíšiť falošné aplikácie a obchody od skutočných.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

“Najčastejšie sme počas októbra detegovali reklamný adware Andreed. Už dlhodobo pozorujeme, že ho útočníci šíria cez rôzne verzie hier, ktoré ponúkajú v obchodoch tretích strán. Tieto hry sú väčšinou v mimoriadne lákavej cenovej ponuke alebo úplne zdarma. V októbri sa adware šíril napríklad cez hry Tasty Planet Forever, Geometry Jump alebo My singing Monsters Composer,” tvrdí Martin Jirkal, vedúci analytického tímu v pražskej pobočke ESETu.  

Jirkal dodáva, že väčší počet falošných hier sa objavil aj počas tohto leta. Kyberzločinci udierajú aj teraz, v dobe keď majú deti prázdniny a mnohí v predvianočnom zhone nakupujú elektroniku pod stromček. Októbrové útoky teda nebudú ojedinelé a ďalšiu väčšiu vlnu môžeme očakávať aj tento mesiac v období Vianoc.  

Okrem reklamného malvéru bezpečnostní analytici pozorovali taktiež viac prípadov spywaru Spy.SpinOk. Tento špionážny softvér sa šíril primárne cez aplikácie na sťahovanie hudby a videí z internetu či aplikácií pre prenášanie súborov.  

V predvianočnom období pozor na hry

Bezpečnostní experti vysvetľujú, že pre útočníkov sú hry stále spoľahlivým spôsobom, ako dostať malvér na zariadenia veľkého množstva obetí. Odborníci sa však neustále snažia držať s nimi krok, preto kyberzločinci často menia nebezpečné verzie hier.  

“Jeden mesiac vidíme ako rastú prípady adwaru, inokedy ho zas vystrieda iný typ škodlivého softvéru. Pozorujeme síce, že prípady vážnych typov škodlivého softvéru klesajú, no pravdepodobne nezmiznú nikdy. Užívatelia by teda riziko nikdy nemali podceňovať. Kľúčové je informovať sa o aktuálnych hrozbách. Ak dávate smartfóny deťom, je dôležité vysvetliť im základné pravidlá bezpečnosti na internete. Aj cez deti sa môžu kyberzločinci pokúsiť napadnúť vaše zariadenie,” vysvetľuje Jirkal.  

Adware sa vyznačuje agresívnym zobrazovaním reklám. Sám o sebe sa nepovažuje za až tak nebezpečný ako iné typy malvéru, no bezpečný úplne nie je. Medzi zobrazovanými reklamami sa môžu nachádzať aj také, ktoré vás po kliknutí navedú na škodlivú stránku. Práve cez ňu dostanete do zariadení nebezpečnejší malvér. Neplatí to síce vždy, no častokrát býva adware “pribalený” k iným typom škodlivého softvéru, ktorý môže spôsobiť vážnejšie škody.  

Ako vždy platí, že by ste mali mať v používaných zariadeniach nainštalovaný bezpečnostný softvér, ktorému dôverujete a mať ho aktualizovaný. Zároveň sa vyhnite sťahovaniu aplikácií z neoficiálnych zdrojov. Ak sťahujete z Obchodu Play, vždy si skontrolujte počet stiahnutí a recenzie. Pri akomkoľvek podozrení radšej odporúčame siahnuť po alternatíve. V tomto prípade sa malvér šíril cez Android hry, pri ktorých môžete vždy nájsť zábavnejšiu a bezpečnejšiu alternatívu.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre