V Austrálii objavili nový druh prastarého krokodíla: V žalúdku mu našli ostatky dinosaura

Výskumnici nepoznajú veľa prípadov, kedy by dinosaury mali v prírode predátorov.

krokodil objaveny s pozostatkami dinosaura
Zdroj: Instagram (AAOD)

Austrálske múzeum AAOD (pozn. redakcie: Australian Age of Dinosaurs) nedávno prostredníctvom sociálnej siete Instagram oznámilo objav nového druhu krokodíla. Ten žil počas obdobia Krieda, ktoré sa začala pred 145-miliónmi rokov a trvala približne 80-miliónov rokov.

Krieda sa považuje za najdlhšiu geologickú periódu a v roku 1822 ju identifikoval belgický geológ Jean Baptiste d’omalius d’Halloy. Obdobie kriedy pomenoval podľa mohutných vrstiev bieleho vápenca nachádzajúcich sa v súvrstviach Parížskej panvy. Začiatok kriedy nie je presne určený a môže sa líšiť až o niekoľko miliónov rokov. Koniec kriedy sa však spája s masovým vymieraním života spôsobeného dopadom meteoritu. Po dopade meteoritu sa spustili reťazové reakcie, ktoré drasticky zmenili povrch Zeme a život na nej. Niektoré živočíšne druhy sa však dokázali prispôsobiť.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Objavený krokodíl sa odborne nazýva Confractosuchus sauroktonos a podľa austrálskych výskumníkov sa v žalúdku tvora nachádzali čiastočne strávené ostatky malého dinosaura. Objav krokodíla je teda prvým dôkazom o tom, že niektoré druhy krokodílov mohli loviť dinosaurov. Celkovo vedci nepoznajú veľa podobných prípadov.

Kostra obrovského krokodíla zahŕňa takmer celú lebku. Z ostatkov vedci odhadujú, že v dobe smrti mal tvor približne 2.5 metra a ešte stále rástol. Confractosuchus sauroktonos žil v sladkej vode.

„Tento druh krokodíla sa nezameriaval na lovenie dinosaurov, no istotne by neohrdol ľahkou korisťou, ktorou v tomto prípade bol mladý ornitopod,“ vysvetľuje doktor Matt White z University of New England, ktorý sa na výskume podieľal.

V Austrálii našli nový druh krokodíla
Zdroj: Instagram (AAOD)

Významný nález

Ostatky tohto monštra sa zachovali v prachovci, ktorý bol však z časti poškodený. Toto poškodenie odhalilo ďalšie kosti patriace drobnému tvorovi z obdobia Kriedy. Vedci následne prostredníctvom röntgenu identifikovali kosti vo vnútri krokodíla a trvalo im približne desať mesiacov, kým vytvorili 3D rekonštrukciu kostí. Vedci nedokázali určiť druh dinosaura, na ktorom si beštia pochutnávala, no opísali ho ako mláďa, vážiace len približne dva kilogramy, vysvetľuje portál CTV News.

Krokodíl mohol drobného tvora zabiť alebo našiel jeho telo krátko po smrti. Ako už bolo spomenuté, v tej dobe neexistovalo veľa tvorov, ktoré by lovili dinosaury, no podľa výskumníkov mohli jaštery hrať dôležitú úlohu v potravinovom reťazci.  

Ostatky krokodíla a malého dinosaura našli v geologickej formácii Winton Formation. Tá sa nachádza v austrálskom štáte Queensland. Winton Formation pokrýva centrálnu až západnú časť štátu. Sedimenty, ktoré sa tu nachádzajú odkazujú na ostatky jazier, ktoré kedysi územím pretekali. Na svete neexistujú vzorky, s ktorými by mohli nález porovnať. Vedci aj napriek tomu pátrajú po ďalších stopách, ktoré by priblížili správanie a vzťahy živočíchov žijúcich v Austrálii pred miliónmi rokov.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre