Vedci na ostrove Wight našli najväčšieho predátora, aký kedy na územi Európy žil

Masívne zviera podľa odhadov výskumníkov meralo viac ako desať metrov a vážilo niekoľko ton.

dinosaurus spinosaurus
Zdroj: UoS/A Hutchings

Výskum vedcov z University of Southampton odhalil ostatky jedného z najväčších predátorov, aký žil na území Európy. Išlo o dinosaura väčšieho ako 10 metrov. Predpokladá sa, že žil niekedy pred 125-miliónmi rokov, píše portál univerzity.

Ostatky dinosaura objavili na ostrove Wight. Výskum ukázal, že ostatky patrili dinosaurovi radiacemu sa do skupiny spinosaurov. Tieto jaštery chodili po dvoch nohách a ich tvár pripomínala krokodíla. Spinosauri boli obrovské mäsožravé dinosaury existujúce počas obdobia skorej kriedy. Ich lebka bola pretiahnutá a úzka a mali malé trojprsté predné končatiny. Pozostatky spinosaurov boli nájdené v Európe, Afrike a Južnej Amerike.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Typickým znakom spinosaurov boli okrem obrovských zahnutých pazúrov aj mimoriadne predĺžené „tŕne“ stavcov chrbta. Tie mohli mať v najvyššom bode až dva metre. Predpokladá sa, že počas života dinosaura sa na nich upínala „plachta“, čo v tomto prípade bol kus kože. Zatiaľ nie je jasné k akému účelu táto koža presne slúžila. Je možné, že išlo o spôsob, ako upútať pozornosť alebo zastrašiť nepriateľa. Niektorí sa však domnievajú, že  slúžila termoregulačne, teda pomáhala vyžarovať prebytočné teplo.

Vedci si ďalej myslia, že spinosaury lovily najmä ryby, čomu by nasvedčoval aj tvar ich lebky. V poslednej dobe sa však berie do úvahy aj možnosť, že spinosaury konzumovali iné dinosaury.

„Išlo o naozaj masívne zviera. Bolo väčšie ako 10 metrov a s najväčšou pravdepodobnosťou vážilo niekoľko ton. Odhadujúc jeho rozmery usudzujeme, že tieto ostatky reprezentujú jedného z najväčších predátorov Európy, ak nie najväčšieho predátora, akého poznáme,“ vyjadril sa vedúci štúdie, Chris Barker.

Nový druh spinosaura

Objaveného materiálu nie je veľa, no aj dostupné vzorky ukazujú, že išlo o naozaj masívneho tvora. Táto štúdia nadväzuje na predchádzajúcu štúdiu univerzity, ktorá v roku 2021 odhalila dva nové živočíšne druhy. Vzorky spinosaura pozostávajú z niekoľkých stavcov a iných úlomkov kostí. Ostrov Wight ukrýva pôsobivé množstvo fosílií z rôznych historických období. Niektoré obdobia však ostávajú záhadou aj dnes.

Na ostrove Wight sa nachádza takzvaná formácia Vectis, ktorá v sebe neukrýva veľa dinosaurích fosílií. Je stará približne 125-miliónov rokov a zachytáva obdobie, kedy dochádzalo k zvyšovaniu hladiny morí. V tomto období existovali aj spinosaury, ktoré lovili v lagúnach, či okolitých pieskových regiónov.

Objavené vzorky nemajú poriadne vedecké označenie, pretože sú zatiaľ jedinými vzorkami z daného obdobia. Spinosaurus sa radí do poddruhu, ktorý vedci označili ako „White Rock“ podľa geologickej vrstvy, v ktorej ostatky našli. Vedci dúfajú, že čoskoro objavia aj ďalšie. Objav vzoriek vedcov utvrdil v záveroch ich predchádzajúcich výskumov. V nich tvrdili, že spinosaury vznikli v západnej Európe a až neskôr sa rozšírili aj do iných častí sveta.

Na vzorkách kostí objavili aj stopy po zuboch, čo naznačuje, že aj po smrti tento obrovský tvor živil mrchožrútov, či iné druhy živočíchov.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre