V Amerike prešiel zákon, ktorý umožňuje lietajúcim autám prechádzať po verejných cestách

Hoci tieto futuristické stroje ešte pár rokov neuvidíme, v Amerike už sú legálne

Lietajúce auto
zdroj: carfromjapan.com

Lietajúce autá sú už desaťročia víziou budúcnosti a objavujú sa v mnohých vedecko-fantastických dielach. Momentálne existuje niekoľko konceptov, no ani jeden sa nechystá v dohľadnej dobe prejsť do produkcie.

To však nezabránilo štátu v USA, New Hampshire, aby im dalo dopredu zelenú. V stredu prešiel do platnosti nový zákon, ktorý umožňuje lietajúcim autám prechádzať po verejných cestách, aj napriek tomu, že zatiaľ žiadne neexistujú. Zákon nedovoľuje lietajúcim autám premávať sa nad hlavami občanov. Budúcim pilotom umožňuje prejsť po cestách na letisko, odkiaľ môžu následne vzlietnuť. Rovnako budú môcť pristávať jedine na letisku, píše portál CNET.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

V súčasnosti existujú dve spoločnosti, ktoré sa intenzívne pokúšajú o vývoj lietajúcich áut. Prvou je spoločnosť Terrafugia, ktorá však bola posledné roky ticho. Vyjadrila sa ale, že má 100 ľudí, ktorí na projekte neustále pracujú. Ďalšou spoločnosťou je Samson Sky, sídliaca v Oregone. Ich prvý plán bol mať pripravený prototyp do roku 2019. K projektu sa naposledy vyjadrili pred rokom, no rovnako sa zdá, že spoločnosť pracuje na prototype v tajnosti.

Je pravdepodobné, že jedného dňa budú lietajúce autá skutočne realitou. Predpokladá sa, že prvé koncepty budú ďaleko od toho, čo môžeme dnes vidieť vo vedecko-fantastických filmoch. Modernej predstave auta budúcnosti sa však priblížia vozidlá na princípe VTOL (pozn. redakcie: Vertical Take-off and Landing), ktoré budú môcť pristávať a vzlietať podobne ako napríklad vrtuľníky.

Jedným z týchto konceptov je aj prototyp CityHawk od spoločnosti Urban Aeronautics. Na trhu sa snaží presadiť aj Slovensko, so svojim konceptom AeroMobil. Nevylučuje sa ani predstava, že vozidlá s možnosťou vertikálneho vzletu a pristátia budú môcť dosadnúť na zem priamo v uliciach mesta.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre