SpravodajstvoVeda a výskumVesmír

Už o pár dní si všetky stroje na Marse zoberú vynútené voľno: Čo sa bude diať?

Každé dva roky nastáva solárna konjukcia, kedy sa slnko dostane medzi Zem a Mars. Prečo počas tohto obdobia nefunguje komunikácia?

Mars…červená planéta. Tento kozmický objekt ľudstvo fascinuje a verte, či nie, posledné dve desaťročia by nebolo dňa, kedy by sme na tejto planéte nemali nejaké vedecké stroje.

Dnes sa na červenej planéte nachádzajú rovery americkej NASA, Curiosity a Perseverance, ale aj Čínskej vesmírnej agentúry, Zhurong. Okrem toho v marťanskom vzduchu poletuje aj drobná helikoptéra Ingenuity. Dnes už vieme, že každé dva roky si musia všetky vedecké nástroje, ktoré sa momentálne na Marse nachádzajú, vziať vynútené voľno, píše portál Scitech Daily.

To trvá približne dva týždne, počas ktorých sa ku nim nedostáva žiadna komunikácia. Prečo? Dôvod je jednoduchý – naše Slnko. Raz za dva roky sa Zem a Mars dostanú do polohy, kedy je prakticky akákoľvek komunikácia nemožná. Medzi nimi totiž stojí Slnko, cez ktoré neprejde signál. Keď sa Zem a Mars nachádzajú na opačnej strane našej hviezdy, tento jav nazývame solárna konjukcia.

Tento rok nastane konjukcia 2. októbra a bude trvať až do 14. októbra. V tomto období sa bude planéta Mars nachádzať len 2 stupne od Slnka. Na túto udalosť sa pripravujú aj v americkej NASA. Jet Propulsion Laboratory, ktoré má misiu na starosti urobilo niekoľko opatrení. Ako prvé vypnú niekoľko vedeckých zariadení a od tých ostatných zozbierajú nahromadené dáta a uložia ich.

Zaujímavosťou ale je to, že v niektorých prípadoch sa solárnou konjukciou netrápia. Dáta posielajú aj naďalej tak, ako by sa nič nedialo, no počítajú s tým, že sa niektoré informácie stratia. To, či dostanú dovolenku, alebo budú pracovať tak ako obyčajne, závisí od misie ktorú vykonávajú.

Oddych pre rovery

Žiadny operátor sa však nepokúša počas solárnej konjukcie vysielať nové príkazy sondám, alebo roverom. Je totiž nemožné predpovedať, ktoré informácie sa cestou k Marsu stratia a ktoré dorazia, relatívne nepoškodené. Stratená časť informácie by mohla byť kritická a  jej nesprávne doručenie by mohlo vážnym spôsobom ohroziť vedeckú misiu.

Tesne pred konjukciou inžinieri vyšlú súbor príkazov na celé dva týždne. Potom si len sadnú a budú netrpezlivo čakať. Znie to ako risk, no systémy autopilotov sú dnes už mimoriadne vyspelé. V dnešnej dobe nemajú odborníci žiadne starosti keď musia nechať rover, alebo vesmírnu sondu, „osamote“. Vedci na zemi sú svojim spôsobom ako rodičia, ktorí pustili svoje dospievajúce dieťa do sveta. Áno, pred cestou sa uistili, že je všetko tak, ako má byť a nič sa im počas výletu nestane, no v konečnom dôsledku veria ich schopnostiam.

Druhou výhodou solárnej konjukcie je to, že si môžu operátori a vedci na chvíľu oddýchnuť. Nesmieme zabúdať na to, že riadiť vesmírnu misiu je mimoriadne náročné a oddych potrebujú nielen stroje, ale aj ľudia, ktorí ich riadia.

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close