Už dnes môže našu Zem zasiahnuť solárna búrka: Hrozí nám nejaké nebezpečenstvo?

Na začiatku týždňa nastal na Slnku výron koronálnej hmoty, ktorý vystrelil nabité častice našim smerom.

Solárna búrka môže zasiahnuť Zem už dnes
Zdroj: YouTube (NASA Goddard), NASA/SDO/STEREO/ESA/SOHO/Wiessinger

Americké centrum pre predpoveď vesmírneho počasia varuje, že už dnes by mohla Zem zasiahnuť solárna búrka. Slnko nedávno vyvrhlo veľké množstvo hmoty a blíži sa ku nám prúd nabitých častíc, píše portál Express.

Keď Slnko vyvrhne materiál zo svojho povrchu, nazýva a to výron koronálnej hmoty. Tento jav úzko súvisí so slnečnými erupciami. Hmota, ktorá opustí Slnko sa môže pohybovať rýchlosťou až 10-miliónov km/h. Najrýchlejšie erupcie sa k Zemi môžu dostať do 15 hodín.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Vyvrhnutá slnečná hmota je vo forme plazmy. To znamená, že pozostáva hlavne z protónov a elektrónov. Vyvrhnutá koronálna hmota sa považuje aj za zvýšený tok slnečného vetra. Pri každom výrone je šanca, že častice zasiahnu našu planétu. Zem je však dobre chránená magnetickým poľom, nazývaným aj magnetosférou. Tá zachytí väčšinu častíc solárneho vetra.

Ak sa však nejaké častice dostanú cez magnetické pole, vytvoria geomagnetické búrky. Tieto búrky sú pre ľudí neškodné, no mohli by spôsobiť výrazné poškodenie satelitom, komunikačným zariadeniam, GPS a počítačom.

Vedci tvrdia, že naozaj silná geomagnetická búrka by v súčasnej dobe, kedy sme závislí na technológiách, napáchala výrazné škody. Niektorí tvrdia, že silná solárna búra by mohla zničiť internetzamedziť komunikáciu medzi jednotlivými kontinentmi.

Medzi vedľajšie produkty geomagnetickej búrky patrí aj polárna žiara. Tá je spravidla pozorovateľná aj v častiach Zeme, kde nebýva bežným javom.

„Pomalšie výrony koronálnej hmoty sa môžu k Zemi dostať za niekoľko dní. Postupne sa tieto výrony rozširujú a kým sa dostanú k Zemi, môžu mať veľkosť, rovnajúcu sa štvrtine vzdialenosti medzi Zemou a Slnkom,“ vysvetľuje centrum pre predpoveď vesmírneho počasia.

Hrozí nám niečo?

Výron koronálnej hmoty nastal podľa dostupných informácií v pondelok a dnes by sa mal dostať k našej planéte. Nezasiahne ju však priamo, ale zasiahne okraj našej magnetosféry. Ak sa častice zo Slnka dostanú k našej planéte a podarí sa im zasiahnuť našu magnetosféru, mohli by vzniknúť solárne búrky po celej planéte. 

„3. decembra očakávame menšie geomagnetické búrky, keď nás zasiahnu častice, pochádzajúce zo Slnka,“ tvrdí centrum pre predpoveď vesmírneho počasia.

Výron koronálnej hmoty nastal 29. novembra, keď na povrchu našej hviezdy nastala erupcia hmoty. Predpokladá sa, že výron vznikol niekde na južnej pologuli Slnka. Častice, ktoré celý týždeň putovali vesmírom sa už teraz nachádzajú niekde v blízkosti Zeme. Odborníci tvrdia, že je 50/50 šanca, že nás búrka minie, alebo že zasiahne okraj našej magnetosféry. 

Centrum pre predpoveď vesmírneho počasia vysvetľuje, že geomagnetická, alebo solárna búrka, je narušením zemskej magnetosféry. Vzniká, keď dochádza k výmene energie medzi solárnym vetrom a prostredím magnetosféry, ktoré obklopuje našu planétu.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre