USB-C, 3.5mm jack, či bezdrôtové slúchadlá? Aký prenos zvuku je najkvalitnejší a najefektívnejší?

Či už počúvame hudbu prostredníctvom USB-C, 3.5mm jacku alebo Bluetooth slúchadiel, rozdiely sa medzi nimi nájdu. Ktoré sú však najkvalitnejšie?

Sluchadla
Zdroj: unsplash.com (Markus Winkler), úprava: Vosveteit.sk

Počas posledných rokov sa smartfóny výrazne zmenili a to, na čo sme boli zvyknutí dlhé roky, je jednoducho neaktuálne. Rovnako sa zmenil i spôsob, ako počúvame hudbu na našom smartfóne a i keď nás pôvodne 3.5mm jack sprevádzal ešte od tlačidlových telefónov, postupne sa zo zariadení vytráca. Na trh tak v rámci úspory miesta v smartfóne a rovnako našej pohodlnosti prichádzajú iné spôsoby, ako môžeme počúvať hudbu a 3.5mm jack nájdeme v čoraz menšom počte nových smartfónov. Nahradil ho primárne konektor pre nabíjanie najnovšieho štandardu, ktorým je USB-C konektor. Rovnako však hudbu môžeme počúvať i prostredníctvom Bluetooth slúchadiel a netrápiť sa tak zamotanými káblami. Ktorý spôsob počúvania hudby je však najlepší a najkvalitnejší? Odpoveď nám prináša portál androidcentral.com.

USB-C alebo 3.5mm jack?

Najskôr sa pozrieme na dve možnosti pripojenia slúchadiel, ktoré vyžadujú kábel. Alternatívami pre pripojenie káblových slúchadiel k smartfónu je 3.5mm jack a USB-C port. I keď v niektorých modeloch stále nájdeme pôvodný 3.5mm jack, v tých novších a najmä kompaktnejších využívame už skôr USB-C port spolu s redukciou na 3.5mm jack, prípadne priamo USB-C slúchadlá. Ktorý spôsob pripojenia slúchadiel je však kvalitnejší? Rozdiel medzi nimi predsa len je.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Hudba v smartfóne je digitálnym signálom. Ak však využívame k prenosu 3.5mm jack, tento signál sa musí zmeniť na analógový a i keď ide o veľmi kvalitný spôsob prenosu, ak by neprichádzalo k takejto zmene, zvuk by mohol byť ešte kvalitnejší. V takomto prípade na rad prichádza počúvanie hudby prostredníctvom USB-C konektora, prostredníctvom ktorého sa signál prenáša digitálne. Nie je teda potrebné, aby sa signál menil, čím neprechádza k stratám vo finálnom dôsledku. V každom prípade je však výber na nás, nakoľko bežný človek ani rozdiel medzi takýmto počúvaním zvuku nerozpozná.

A čo také bezdrôtové slúchadlá?

V posledných rokoch sa čoraz viac rozmohol trend bezdrôtových slúchadiel. Sú pohodlné, nelimituje nás žiadny kábel a rovnako pri nich nehrozí, že by sa nám rýchlo pokazili pri prelomenom kábli. Zvuk týchto slúchadiel však nie je ani zďaleka taký kvalitný, ako je tomu v prípade klasických káblových slúchadiel. Prostredníctvom Bluetooth pripojenia prichádza k stratám, ktoré klasické slúchadlá pripojené prostredníctvom 3.5mm jacku či USB-C konektora neprinášajú. Na druhú stranu však aj bezdrôtové slúchadlá majú svoje výhody, ktoré u mnohých používateľov dokážu prekonať negatíva spojené s menej kvalitným zvukom.

Ak teda sami premýšľate nad tým, aký spôsob je pre pripojenie slúchadiel najlepší, k rozhodnutiu by ste mali prísť sami. Dôvodom je to, že každému vyhovuje niečo iné a každý človek môže nájsť výhody i nevýhody rôznych typov pripojenia odlišné. V konečnom dôsledku však najkvalitnejší zvuk prináša pripojenie slúchadiel prostredníctvom USB-C konektora. Tesne v závese za ním je starší 3.5mm jack, ktorý z priestorových dôvodov už tak často v smartfónoch nenachádzame. A na poslednom mieste sú síce praktické, no menej kvalitné Bluetooth bezdrôtové slúchadlá.

Aké pripojenie slúchadiel využívate najčastejšie vy? A ktorý typ vám najviac vyhovuje? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre