USA začalo doposiaľ najväčší „hon“ na Google. Ten sa bude musieť teraz poriadne obracať

Začal sa najväčší súdny spor v súvislosti s monopolným postavením Google na území USA

Internetovy prehliadac chrome
Zdroj: Vosveteit.sk, Logo Google Chrome

Začiatkom tohto mesiaca obehla svet informácia, že Google by mohol byť v dohľadnej dobe pod výrazným tlakom amerických úradov. Dôvodom má byť internetový prehliadač Chrome, ktorý aktuálne využíva 65% až 70%. Ďalej v súvislosti s touto témou bol spomínaný obchodný model spoločnosti, ktorý postupne bude blokovať Cookie súbory tretích strán, prostredníctvom ktorých dochádza k zberu údajov o používateľoch. Ide o cenné informácie obzvlášť pre reklamné agentúry, na základe ktorých dochádza k cieleniu reklamy. 

Google je monopol ktorý „kriví trh“, hovoria úradníci

Portál TheVerge.com upozorňuje na to, že Ministerstvo spravodlivosti USA podalo oficiálnu žalobu na spoločnosť Google, ktorej predmetom je monopolizácia vyhľadávacích a reklamných trhov, čím sa začal jeden z najväčších protimonopolných prípadov v histórii USA.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Nespočetné množstvo inzerentov musí platiť mýtne monopoly inzercie vo Vyhľadávacej sieti Google a všeobecnej textovej inzercie vo vyhľadávaní,“ uvádza sa v sťažnosti, „americkí spotrebitelia sú nútení akceptovať zásady spoločnosti Google, postupy v oblasti ochrany osobných údajov a používanie osobných údajov; a nové spoločnosti s inovatívnymi obchodnými modelmi nemôžu vyjsť z dlhého tieňa spoločnosti Google.“

Úradníci stojaci za touto sťažnosťou zdôrazňujú, že sila a kontrola spoločnosti Google nad trhom s vyhľadávaním je neprimeranou a monopolnou.

„Správanie spoločnosti Google je podľa tradičných protimonopolných princípov nezákonné a musí sa zastaviť… Spoločnosť Google vlastní alebo kontroluje distribučné kanály vyhľadávania, ktoré zodpovedajú približne 80 percentám všeobecných vyhľadávacích dopytov v USA,“ uviedol hlavný poradca ministerstva spravodlivosti pre technológie, Ryan Shores, ktorý ďalej doplnil: „Žiadame súd, aby prerušil kontrolu spoločnosti Google nad distribúciou vyhľadávania, aby sa mohla uchytiť konkurencia a inovácie.“

Google odmieta obvinenia

Spoločnosť Google odmieta obvinenia zo strany Ministerstva spravodlivosti USA a hovorí, že jeho vysoký trhový podiel je výsledkom voľby spotrebiteľov. Ďalej dodáva, že existuje mnoho ďalších alternatív.

„Dnešný súdny proces vedený ministerstvom spravodlivosti je hlboko chybný,“ uviedla spoločnosť vo vyhlásení. „Ľudia používajú Google preto, že sa rozhodnú – nie preto, že sú k tomu nútení, alebo preto, že môžu nájsť alternatívy.

Text žaloby si môžete pozrieť nižšie.

US v. Google complaint by Russell Brandom

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre