Univerzita v Melbourne sa pripravuje na prvé klinické testy zariadenia, ktoré má ambíciu vrátiť nevidiacim zrak

Nová technológia má ambíciu vrátiť nevidiacim zrak. Prvé výsledky štúdie naznačujú jej sľubnú budúcnosť

implantant ktory vrati zrak
Zdroj: monash.edu

Mozog bol dlhú dobu pre ľudí niečím, čoho sa nikto „nechcel“ radšej chytať. Dôvodom je, že ide o tak prepracovaný systém, ktorému je veľmi ťažké pochopiť a v prípade jeho poškodenia, súčasné technológie a poznatky neumožňujú v tak vysokej miere jeho regeneráciu. Posledné mesiace môžeme však sledovať, že pomaly, ale isto začínam tomuto orgánu čoraz viac rozumieť, hoci sme ešte ďaleko od toho, aby sme ho cely „pochopili“. Dôkazom toho je nie len spoločnosť Neuralink, ktorá pracuje na čipoch, ktoré majú „prepojiť“ mozog a počítač, ale najnovšie vzbudzuje pozornosť aj univerzita Monash University, ktorá pracuje na rovnako ambicióznom projekte, ako spoločnosť Neuralink, za ktorou stojí Elon Musk.

Technológia, ktorá je schopná vrátiť zrak

Univerzita vyvinula revolučné zariadenia, ktoré má ambíciu obnoviť nevidiacim zrak. Konkrétne ide o projekt Cortical Frontiers, za ktorým sa schovávajú miniaturizované elektronické implantáty, ktoré „sedia na povrchu mozgu“ a majú schopnosť obnovovať funkciu videnia. Okrem iného táto technológia podľa ďalších výsledkov z testovania, má dobrý nábeh na to, aby vrátila pacientom s inak neliečiteľnými neurologickými stavmi, schopnosti, o ktoré prišli (ide napríklad o paralýzu končatín a podobne). Vráťme sa však späť k téme, ktorou je zrak.

Odoberaj Vosveteit.sk cez Telegram a prihlás sa k odberu správ

V súčasnosti je najväčším problémom v prípade nevidiacich poškodenie optických nervov, ktoré zabraňujú prenosu signálov zo sietnice do časti mozgu, ktorá má na starosti spracovávanie zrakových vnemov.

Systém bionického videnia Gennaris

Práve vyššie popísaný problém rieši systém bionického videnia Gennaris, ktorý umožňuje obídenie týchto poškodených optických nervov.

„Systém obsahuje na mieru navrhnutú pokrývku hlavy s kamerou a bezdrôtovým vysielačom, jednotku obrazového procesora, softvér a sadu 9 × 9 mm dlaždíc, ktoré sú implantované do mozgu.“ píše univerzita na svojich stránkach.

Univerzita ďalej vysvetľuje, že k zachyteniu okolitého sveta dochádza pomocou kamier, kde následne dochádza k odoslaniu informácií do obrazového procesora, odkiaľ dôjde k ich prevedeniu do elektrických impulzov, ktoré budú stimulovať mozog pomocou mikroelektród o šírke vlasov.

implantant ktory vracia zraj_2
Zdroj: monash.edu

„Protézy kortikálneho videnia majú za cieľ obnoviť vizuálne vnímanie tým, ktorí stratili videnie dodaním elektrickej stimulácie do vizuálnej kôry – do oblasti mozgu, ktorá prijíma, integruje a spracováva vizuálne informácie,“ hovorí Arthur Lowery, jeden z autorov projektu. Profesor Rosenfeld ďalej dodáva: „Výsledky štúdie naznačujú, že dlhodobú stimuláciu pomocou bezdrôtových polí je možné dosiahnuť bez indukcie rozsiahleho poškodenia tkaniva, a bez viditeľných problémov v správaní alebo záchvatov vyplývajúcich zo stimulácie,..“

Philip Lewis, z katedry elektrotechniky a počítačových systémov univerzity Monash, ktorý je jedným z vedúcich pracovníkov tohto projektu ďalej hovorí:

„Náš dizajn vytvára vizuálny vzor z kombinácií až 172 svetelných bodov (fosfénov), ktorý poskytuje jednotlivcovi informácie pre navigáciu vo vnútornom a vonkajšom prostredí a rozpoznáva prítomnosť ľudí a objektov v ich okolí.“

Na ľuďoch testy ešte neprebehli, ale…

V súčasnosti, aby vedci dotiahli tento projekt do úspešného konca, hľadajú financie za účelom, aby mohli túto technológiu komercializovať a posúvať sa ďalej v jej vývoji. Zároveň však treba dodať, že prvé reálne výsledky z testovania vyzerajú veľmi sľubne. Univerzita prezrádza, že sa im podarilo túto technológiu bezpečne transplantovať do mozgu oviec pomocou pneumatických zavádzačov, pričom kumulatívne 2 700 hodín stimulácie nespôsobovala nepriaznivé účinky na ich zdravie.

Wong, jeden z ďalších spoluautorov štúdie uviedol: „Komercializácia technológie bionického videnia tiež pekne súvisí s našimi plánmi na preskúmanie ďalších aplikácií nad rámec zraku a poranenia miechy, ako je zmiernenie epilepsie a depresie, mozgom riadená protetika a obnova ďalších životne dôležitých funkcií…“

Prihlás sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre