Umelá inteligencia prichádza aj do Google prehliadača: Tieto funkcie vám pomôžu pri surfovaní na webe
Už čoskoro vám AI od Google pomôže vytvoriť súhrn článku a rýchlo sa dostať k relevantným odsekom bez toho, aby ste museli študovať celý text.
Koncom minulého roka a začiatkom tohto popularita umelej inteligencie vystrelila raketovým tempom. Jedným z priekopníkov tejto technológie je spoločnosť OpenAI, ktorá zverejnila svoju populárnu platformu ChatGPT. Odvtedy však AI asistentov ponúkla aj spoločnosť Microsoft vo vyhľadávači Bing. No výnimkou nie je ani Google.
Hoci aj Google má svoju umelú inteligenciu menom Bard, tak s jej implementáciou do rôznych produktov začala spoločnosť pozvoľna. No Google najnovšie hlási, že do vyhľadávača prináša ďalšie pokročilé funkcie, ktoré využívajú umelú inteligenciu.
Schopnosti umelej inteligencie sú zdanlivo nekonečné. Táto technológia vám vysvetlí problém ktorému nerozumiete, pomôže vám s vytváraním programovacieho kódu a v určitých prípadoch môže za vás vytvoriť aj jednoduchý malvér. Ako vám môže pomôcť pri surfovaní na webe?
Využívajte schopnosti generatívnej AI
Často sa stáva, že pri vyhľadávaní informácií natrafíme na pojem, ktorému úplne nerozumieme alebo narazíme na odstavec, v ktorom sa spomínajú veci, v ktorých nemáme úplný prehľad. V aplikácii Google na Android a iOS už je dostupná umelá inteligencia počas prehliadania, ktorá vám pomôže rýchlejšie sa dopracovať k informáciám v online priestore. Na PC verziu prehliadača príde funkcia o niekoľko dní.
Pomoc AI počas prehliadania umožní užívateľom ponoriť sa hlbšie do dlhšieho obsahu na webe bez toho, aby ste museli neustále preskakovať medzi oknami alebo si robiť prácne vlastný rešerš. Niektoré stránky vám ponúknu tlačidlo, ktoré vám poskytne výcuc článku s kľúčovými bodmi, ktorý vygenerovala umelá inteligencia. Zároveň uvidíte odkazy na webstránky, ktoré vás zavedú priamo k tomu čo hľadáte.
Neprehliadnite
Ďalšou možnosťou je funkcia Preskúmať na stránke. Táto funkcia vám ukáže všetky otázky, na ktoré umelá inteligencia prináša odpoveď a zároveň vás navedie priamo na tú časť článku, kde sa problém rozoberá.
„Myslíme, že tieto nové možnosti môžu pomôcť obzvlášť v prípadoch, kedy sa chceme naučiť niečo nové, alebo sa učíme o komplexnej myšlienke či probléme. Zároveň však môžu pomôcť aj pri každodenných problémoch, napríklad pri hľadaní nového receptu alebo zvažovaní kúpy niečoho veľkého,“ píše Google.
Funkcie predstavené vyššie fungujú pre stránky, ktoré ponúkajú svoj obsah voľne na webe. Nebudú teda fungovať na portáloch, ktoré majú takzvaný „paywall“, teda za ktoré si musíte platiť. Funkcia je momentálne dostupnou pre každého, kto je prihlásení do experimentálnej služby Google Labs. Prihlásiť sa môžete na tomto odkaze, no varujeme, že nie pre všetky účty je táto možnosť dostupná.
Okrem toho umelá inteligencia pomôže ja programátorom. Po novom AI poskytne relevantné časti kódu, ktoré umožňujú naprogramovanie konkrétnych funkcií. Ďalšou užitočnou možnosťou sú vysvetlenia generované umelou inteligenciou. Ak sa ponárate do komplikovanej témy, pri čítaní rôznych náučných článkov sa môžete stretnúť so slovíčkom ktorému nerozumiete. Ak na tomto slovíčku podržíte kurzor, objaví sa vám definícia pojmu, spolu s relevantnými obrázkami alebo náčrtmi.
Komentáre