K rozhodnutiu o odpojení pacientov v kóme od prístrojov nám má pomôcť umelá inteligencia, ktorá dokáže predpovedať budúci zdravotný stav
Keď niekto upadne do kómy tak stratí motorické funkcionality a zároveň sa výrazne spomalí aj mozgová aktivita. Vo väčšine prípadoch ani externé stimuly nedokážu pacienta „prebudiť“ z hlbokého spánku. Tento stav a jeho budúci vývoj je vo drvivej väčšine prípadov ťažko predpoveď – zobudí sa takýto pacient niekedy v budúcnosti?
Čínski neurológovia pôsobiaci v Akadémii vied v spolupráci so všeobecnou nemocnicou PLA v Pekingu sa usilujú vytvoriť nástroj, ktorý dokáže pomôcť lekárom s prepokladom vývoja budúceho stavu pacienta pomocou strojového učenia.
Výskumníci vložili údaje z tisícoky pacientov s kómou do algoritmu strojového učenia. To im pomohlo pochopiť, aká je pravdepodobnosť či sa zlepší pacientov stav na toľko, aby sa v budúcnosti prebral k životu. Ukázalo sa, že výsledky sú veľmi sľubné:
„Úspešne sme predpovedali niekoľko pacientov, ktorí opäť získali vedomie po tom, čo sa predpokladalo, že nemajú nádej na oživenie,“ uviedli vedci v South China Morning Post.
Presnosť tohto algoritmu je podľa vedcov 90%. Táto technika bola použitá už viac ako na 300 stovkách pacientov po celej Číne. Predpokladajú, že by mohla celkovo pomôcť viac ako 50000 pacientom v ich krajine. Tento algoritmus Pascal Kaufman, neurologista opisuje slovami:
„Tento prístroj nerobí nič iné ako ľudia. Pozerajú do rovnakého setu dát – robia teda rovnakú prácu. Avšak ju robia 1-miliónkrát rýchlejšie a spoľahlivejšie.“
Algoritmy, ako je tento, sú súčasťou rastúceho arzenálu nástrojov založených na údajoch, ktoré môžu pomôcť emocionálnym členom rodiny a lekárom robiť ťažké rozhodnutia o liečbe pacienta alebo pomôcť určiť, kedy je čas na rozlúčku.
Neprehliadni
V každom prípade hoci úspešnosť je relatívne vysoká tak stále tam zostáva nemalý podiel nesprávnych rozhodnutí.
Zdroj: Futurism.com, úvodný obrázok: Pixabay.com
Komentáre