BezpečnosťSpravodajstvo

Ukrajinská bezpečnostná služba od vypuknutia vojny zavrela 5 trollých fariem, ktoré šírili falošné správy o vojne cez sociálne siete

Išlo o viac ako 100-tisíc podvodných účtov, ktoré sa tvárili ako reálni ľudia, ktoré šírili falošné správy naprieč sociálnymi sieťami.

Nie je žiadnym tajomstvom, že dnešné vojenské konflikty sa nevedú len na súši, ale aj v kybernetickom, či mediálnom priestore. To je aj prípad vojenskej invázie Ruska naprieč Ukrajinou. Najnovšie, Ukrajinská bezpečnostná služba (SSU) oznámila, že od vypuknutia vojenského konfliktu objavili a zatvorili 5 robotických fariem s viac ako 100-tisíc falošnými účtami na sociálnych sieťach, ktoré šírili falošné správy. Na tému upozorňuje portál bleepingcomputer.com.

Tieto robotické farmy fungovali naprieč rôznymi metropolami krajiny. Ako uvádza SSU, tak fungovali v oblastiach Charkov, Čerskas, Ternopiľ a Zakarpatsko. Podľa publikovaných správ, ich cieľom bolo šíriť falošné správy s cieľom destabilizovať spoločensko-politickú situáciu v rôznych regiónoch a obmedziť tak odpor ukrajinských milícií.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Zistilo sa, že útočníci šírili dezinformácie o rozsiahlej ruskej invázii do nášho štátu a z frontu šírili skreslené správy. Snažili sa tak vyvolať paniku medzi ukrajinskými občanmi a destabilizovať spoločensko-politickú situáciu v rôznych regiónoch.“ píše úrad na svojich stránkach.

Úrad rovnako tvrdí, že tieto farmy šírili prostredníctvom sociálnych sietí nepravdivé informácie o ruských vojakoch, ktorých vykresľovali v pozitívnom svetle, zatiaľ čo domácich obrancov očierňovali.

Miestny úrad píše, že počas razií zhabali viac ako 10 000 SIM kariet od rôznych mobilných operátorov a desiatku sád GSM brán, prostredníctvom ktorých maskovali svoju aktivitu. Rovnako zabavili aj počítače, prostredníctvom ktorých dochádzalo ku koordinovaniu robotov vrátane terminálov so SIM kartami, ktoré simulovali reálnych používateľov.

Dovoľte nám dať vám v súvislosti s touto témou do pozornosti článok, v ktorom sme sa venovali hackerovi, ktorý pomáhal ruským vojakom komunikovať prostredníctvom mobilných sietí na území Ukrajiny. Hacker rovnako umožňoval preposielanie SMS správ ukrajinským vojakom a štátnym zamestnancom s výzvami, aby sa vzdali.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close