Spravodajstvo

Ukrajinci vytvorili falošnú službu AirBnb. Rusom ponúkajú na prenájom zbombardované ubytovanie, aby im ukázali, čo po nich zostalo

Ukrajinská reklamná agentúra vytvorila falošnú stránku AirBnb, prostredníctvom ktorej Rusom, ale aj svetu, ukazuje škody, ktoré spôsobila ruská armáda.

Vojna u nášho východného suseda začala ešte vo februári a len málokto si myslel, že bude tak brutálnou, akou je. Fotografie, videá, či svedectvá nám ukazujú krutosť Ruských vojakov, ktorí sa neštítia zobrať život bežným ľuďom. Nehovor viac o materiálnych škodách, v dôsledku ktorých milióny Ukrajincov došli o svoje bývanie.

Rusku sa ale úspešne darí tieto zverstvá pred domácim obyvateľstvom ukrývať. Miestny cenzorský úrad, Roskomnadzor, totiž aktívne riadi, čo môžu a čo nemôžu média v súvislosti s vojnou publikovať. Úrad dokonca koriguje aj to, aké slová môžu redaktori používať v textoch, pričom kladie dôraz na to, aby negatívne frázy boli nahradené pozitívnejšími výrazmi.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ukrajinská agentúra poukazuje na zverstvá ruskej armády

Ukrajinská reklamná agentúra Bickerstaff.734 vytvorila vymyslenú verziu webu AirBnb. Pre tých, ktorí nevedia, tak AirBnb je platformou, ktorá sprostredkováva ubytovanie u súkromníkov. Teda v bytoch, či domoch bežných ľudí. Stránka sa volá rusmir.com.ua a rovnako, ako AirBnb, ponúka možnosť ubytovania. V tomto prípade ale žiaden luxus nehľadajte. Dôvodom je, že na stránke nájdete byty a domy zničené ruskou armádou. Spolu s touto stránkou agentúra vypustila do sveta aj niekoľko videí pod názvom Ruský svet, ktoré približujú aktuálnu situáciu na Ukrajine.

Ako môžete vidieť na snímke nižšie, tak popisy ubytovaní ironicky opisujú to, čo dostane zákazník, ak sa rozhodne v danej nehnuteľnosti ubytovať. V jednom z inzerátov sa napríklad píše:

Malebný výhľad na mesto, balkón otvorený v každom zmysle, v kúpeľni môžete cítiť nevybuchnutú raketu  – ale zápach ide od susedov.

rusmir.com.ua_inzerat
Zdroj: Vosveteit.sk / Printsceen

Ako autori stránky hovoria, tak každá ponuka obsahuje autentické fotografie so škôdami, ktoré spôsobila ruská armáda.

Cieľom je ukázať, čo spôsobil Putinov režim

Samozrejme, ubytovanie v týchto nehnuteľnostiach nie je možné rezervovať. Autori sa skôr snažia informovať ruských občanov a svet o tom, čo sa deje v ich krajine. V každom inzeráte zároveň odkazujú na telegramový kanál, prostredníctvom ktorého môžu Rusi pristupovať k necenzurovaným správam.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close