Týmito krokmi chce Európska únia zbaviť deti závislosti na smartfóne: Pozrite sa, o akých obmedzeniach rozmýšľa

Sociálne siete by sa mohli aj vo vašom profile mierne zmeniť. Stáť za tým má Európska únia a nový zákon, ktorý má znížiť závislosť od mobilu.

smartfony a deti
Zdroj: BearFotos / shutterstock.com

Obrazovky našich smartfónov nás vedia pripútať na dlhé hodiny, pričom najzraniteľnejšou skupinou sú práve mladí ľudia. Tí pred obrazovkou trávia najviac času a nie je ničím nezvyčajným, keď so smartfónom denne strávia aj niekoľko hodín. Viaceré krajiny už začali proti tejto závislosti bojovať a len nedávno sme sa pozreli na obmedzenia, ktoré má zavádzať Čína. S obmedzeniami a bojom proti závislosti mladých ale prichádza aj Európska únia, ktorá má pracovať na menej radikálnejších riešeniach. Čo všetko sa na nás chystá a aké obmedzenia by sme mohli stretávať v rámci aplikácií či internetu nám prezentuje portál politico.eu.

Európska únia má rokovať s veľkými platformami

YouTube, Facebook či TikTok, všetky tieto siete a mnohé ďalšie by si už v blízkej dobe mohli prejsť výraznejšími zmenami. Dôvodom sú nové rokovania a dohody, ktorými chce Európska únia docieliť nižšiu úroveň závislosti mladých od telefónov. Táto závislosť totiž negatívne vplýva na ich mentálne zdravie a najmä mladí sú náchylní na obsah, ktorý v rámci sociálnych sietí vidia. A práve preto u mladých dnes vidíme viac úzkostí, depresie, problémov so zdravým obrazom tela a taktiež nižšiu koncentráciu.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Už koncom tohto mesiaca by sa ale väčšie sociálne siete mali vysporiadať s novými pravidlami, ktorými by mala Európska únia prispieť k nižšej pripútanosti mladých k obrazovke. Tieto pravidlá by mali zahrnúť napríklad to, že by sa mladým ľuďom nemali odporúčať videá o diétach či chudnutí a rovnako by sme sa mali stretnúť aj s deaktivovaním automatického prehrávania ďalších videí. Vďaka tomu by adolescenti mohli svoj telefón odložiť skôr, keďže by sa im automaticky nezaplo ďalšie video.

Zmien však bude viac

Ďalšou novinkou, ktorá by sa mala objaviť na internete, je ukončenie sledovania aktivity mladých ľudí s cieľom zobrazovať personalizované reklamy. Rovnako by sa ale mali ukončiť aj nikdy nekončiace pásy s videami či nástenky na sociálnych sieťach. Profily teenagerov napríklad na TikToku či Facebooku by mali mať niekde koniec, príspevky by sa nemali obsahovať bez konca.

Socialne siete_uvodny obrazok
Zdroj: unsplash.com (Piotr Cichosz)

Celé tieto zmeny má zastrešovať zákon s označením Digital Services Act. Za jeho nerešpektovanie majú platformy získať vysoké sankcie, a to až do výšky 6% ročného príjmu spoločnosti. Ako chce Európska únia priniesť tieto obmedzenia len do účtov mladších ľudí zatiaľ nevieme. Aj dnes sa totiž sociálne siete limitujú vekom a zvyčajne musí mať používateľ minimálne 13 rokov. Ako si ale určite domyslíte, deti toto obmedzenie zvyčajne obchádzajú tým, že si zadajú vyšší vek. A rovnako by mohli obchádzať aj nové pravidlá.

Čo poviete na tento krok zo strany Európskej únie? Myslíte si, že ide o účinné metódy? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre