Týchto 5 vecí patrí medzi najčastejšie problémy smartfónov: Ako ich jednoducho vyriešiť?
Problémy so smartfónom nás vedia prekvapiť v tej najnevhodnejšej situácii. Takto jednoducho však niektoré z nich vyriešite.
Smartfóny sú našími každodennými pomocníkmi, no ani tak sa nevyhýbajú problémom. A že ich nie je málo. Problémy so smartfónom dokážu prísť v tú najnevhodnejšiu chvíľu a nám neostáva nič iné, ako rýchlo riešiť nepríjemnosti, o ktoré sa nám postaral náš „vreckový spoločník“. Nižšie sa pozrieme na 5 situácií, ktoré patria medzi najčastejšie vyskytované sa problémy v smartfónoch. Riešenia sú často jednoduché a na vyriešenie problému vám postačí len niekoľko sekúnd či minút. Aké nepríjemnosti sa najčastejšie dejú vám? Vsadíme sa, že aspoň jednu z nich si práve spomenieme!
Spomalený smartfón
Na začiatok začneme nepríjemnosťou, ktorá nás dokáže pekne nahnevať. Spomalený či zasekaný smartfón nie je ničím príjemným a ak musíte neprimerane čakať, kým prebehne akýkoľvek úkon, niečo tu nie je v poriadku. Najčastejšie sa tento problém týka starších či lacnejších zariadení, no vyskytnúť sa môže u kohokoľvek. Dôvodom býva preplnená pamäť RAM smartfónu.
Ak váš smartfón reaguje spomalene, odporúčame vám pamäť RAM vášho smartfónu prečistiť a možno siahnuť i po celkovom čistení vášho zariadenia. Odinštalovať nepotrebné aplikácie a odstrániť súbory, ktoré nevyužívate vám zaberie len pár minút. Ušetríte si však svoj čas v budúcich situáciách, pretože vaše zariadenie bude bežať podstatne rýchlejšie. Rovnako častokrát pomôže i reštartovanie zariadenia, kedy dôjde k odstráneniu dát z dočasnej pamäte a k naštartovaniu funkcií telefónu od začiatku.
Rýchle vybíjanie smartfónu
Ďalším častým problémom je extrémne vybíjanie batérie nášho smartfónu. Dôvodov pre túto nepríjemnú situáciu je viacero. Môže za tým stáť vek batérie, teplota prostredia, v ktorom sa smartfón nachádza a vybíjať ju môže i nejaká neznáma aplikácia. V každom prípade treba tento problém riešiť a to najlepšie tak, že obmedzíte funkcie a procesy na pozadí.
Odporúčame vám v prvom rade znížiť jas vášho smartfónu, následne vypnúť nepotrebné služby ako Bluetooth či GPS v prípade ich nevyužívania a k dispozícii je tu i režim šetrenia batérie. V každom prípade však rýchle vybíjanie smartfónu nie je normálne a mali by ste zvážiť, či problém nie je aj v samotnej batérii. Otestujte ju tak pomocou aplikácie, prípadne navštívte servis. Predtým, ako však spanikárite, tak navštívte nastavenia smartfónu a sekciu Batéria a výkon, kde sa môžete pozrieť, či problémy nespôsobuje nejaká konkrétna aplikácia.
Neprehliadni
Rovnako netreba zabúdať na to, že na výdrž batérie negatívne vplývajú aj widgety na úvodnej obrazovke, najmä tie, ktoré sa často aktualizujú. Výnimkou nie sú ani aplikácie sociálnych sietí a četovacích platforiem, ktoré sa na pozadí zariadenia aktualizujú každých pár minút.
Prehrievanie smartfónu
Bežný problém s našimi zariadeniami je prehrievanie, ktoré sa rovnako môže viazať k chybnej batérii. Ak sa vám teda vaše zariadenie zdá v poslednej dobe príliš horúce a je tu možnosť, že by sa teploty šplhali až k extrémnym hodnotám, radšej sledujte a zapisujte si počas niekoľkých dní, aké teplotné hodnoty vaša batéria má. V prípade dlhodobého prehrievania smartfónu je na mieste navštíviť servis. Bežná teplota zariadenia je niekde na úrovni okolo 28 až 35 Celzia stupňov v kľudovom stave. Ak sa vymykáte tomuto štandardu, tak by ste mali spozornieť.
Ak by však šlo len o jednorazovú záležitosť, odporúčame vám váš smartfón odložiť na miesto, kde mu prehrievanie nehrozí. V prípade že by ste boli vonku a váš smartfón by sa prehrieval, umiestnite ho na pár minút do tieňa, prípadne na miesto, kde sa až také vysoké teploty nenachádzajú. Nikdy však svoj smartfón nevkladajte do chladničky a nevystavujte ho opačným extrémom.
Aplikácie sa nesťahujú
V prípade, ak váš smartfón odmieta stiahnuť a nainštalovať akúkoľvek aplikáciu z Obchodu Play, riešenie dokážete nájsť už počas niekoľkých sekúnd. Samozrejme, že je táto situácia nepríjemná. No pre vyriešenie tohto problému vám postačí vymazať cache a históriu aplikácií Google Play a Google Play Services. Inštalácia aplikácií by potom mala opäť bežať ako predtým. Urobiť tak môžete prostredníctvom Nastavení telefóny a správy aplikácií. Premazanie cache pamäte rovnako častokrát pomôže aj pri iných aplikáciách, ktoré nefungujú tak, ako by mali.
Poškodený nabíjací port
Medzi hardvérové problémy nepochybne patrí i poškodený či nefunkčný nabíjací port. Samozrejme, že problém môže byť závažný a servisu sa v určitých chvíľach nevyhneme. Stále však môžeme vyskúšať port vyčistiť, keďže problémom môže byť i neporiadok a prach v konektore. V žiadnom prípade však nepoužívajte mokré alebo vlhké predmety, na vyčistenie vám najlepšie poslúži suchá zubná kefka alebo vatová tyčinka. Narábajte s nimi však opatrne, aby ste si nespôsobili nejaké ďalšie problémy.
Vyskytujú sa u vás nejaké ďalšie časté problémy? A ako ich riešite? Podeľte sa s nami v komentároch!
Komentáre