Tváre generované umelou inteligenciou vnímame reálnejšie ako skutočných ľudí: Kde je problém?

Autori novej štúdie varujú, že ľudia nedokáže spoľahlivo poznať, či tvár na obrázku patrí skutočnému človeka a alebo nie.

tvar AI umela inteligencia
Zdroj: Alena Ivochkina / Shutterstock.com

Umelá inteligencia dnes dokáže vytvoriť množstvo rôznych vecí. Textové generatívne modely nám dovoľujú porozprávať sa s AI a prirodzenejšou a rýchlejšou cestou vyhľadať informácie, ktoré by sme hľadali dlho. Obrazové generatívne modely nám zas dovoľujú vytvoriť akýkoľvek obraz nás napadne. 

Obrazové modely ako Midjourney alebo DALL-E za posledné obdobie zaznamenali výrazný pokrok a prinášajú nám výsledky, ktoré častokrát nedokážeme rozoznať od reality. Dokazuje to aj výskum vedcov z Australian National University, v rámci ktorého výskumníci demonštrovali, že tváre generované umelou inteligenciou nám prídu častokrát reálnejšie ako tváre skutočných ľudí.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Zaujímavým a možno trochu znepokojivým faktom je, že toto výskumníci pozorovali len pri tvárach ľudí s bielou pokožkou. Autori výskumu sa obávajú, že ak sú biele tváre vnímané ľuďmi ako reálnejšie, mohli by sa touto cestou umocňovať určité rasové predsudky.  

“Tento problém pozorujeme už pri súčasnej AI technológii, ktorú využívame na vytvorenie profesionálnych portrétov. Keď umelú inteligenciu použijeme na generovanie tváre inej rasy, umelá inteligencia buď pozmení odtieň ich kože alebo prispôsobí farbu očí bielym osobám,” tvrdí doktorka Amy Dawel, jedna z autorov štúdie.  

Umelé tváre vyzerajú pre nás ako skutočné

Hyperrealizmus, ktorý už dnes dokáže umelá inteligencia dosiahnuť, by mohol v budúcnosti predstavovať problém. Autori štúdie vysvetľujú, že pri trénovaní AI modelov sa používajú hlavne tváre ľudí s bielou pokožkou. Čo sa týka odhadu človeka, či je tvár ktorú vidí skutočná alebo nie, v tomto prípade si vedci všimli, že ľudia ktorí si mysleli že je AI generovaná tvár reálna si boli svojim názorom mimoriadne istí. Znamená to, že títo ľudia nemajú predstavu o tom, že sa ich niekto pokúša oklamať prostredníctvom umelej inteligencie.  

V rámci práce dokázali vedci zistiť aj ako umelá inteligencia klame náš mozog. Vysvetľujú, že medzi AI a reálnymi tvárami stále existujú rozdiely, no náš mozog ich zle interpretuje. Umelé tváre sú symetrickejšie a majú dokonalejšie proporcie, no človek si tieto charakteristiky mýli ako znak ľudskosti. Zároveň však umelá inteligencia napreduje tak rapídnym tempom, že už čoskoro aj tieto rozdiely vymiznú.  

Autori štúdie varujú, že umelá inteligencia potrebuje byť transparentnejšia. Viac ľudí musí vedieť čo sa deje a ako AI funguje, nielen veľké spoločnosti. Ak bude okolo AI viac transparentnosti, potom môžu nielen bežní ľudia, ale aj odborníci, identifikovať možné problémy. Práve teraz je najväčším rizikom šírenie dezinformácií umelou inteligenciou. Keďže ľudia už nedokážu rozoznať skutočnú tvár od reálnej, kyberzločinci môžu napríklad vytvárať falošné profily na sociálnych sieťach alebo šíriť iné typy dezinformácií prostredníctvom AI generovaného obsahu. Dôležité je aj informovať verejnosť o probléme AI tvárí. Na základe toho môžu mať správnu mieru opatrnosti keď sa stretnú s obsahom na internete.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre