NávodySamsung

Túto funkciu si vo vašom Samsungu zapnite! Pomôže vám predĺžiť životnosť batérie

Novšie telefóny Samsung disponujú funkciou, pomocou ktorej môžete predĺžiť živnosť batérie telefónu. Je však dobre schovanou!

Batérie našich smartfónov sú každým rokom viac a viac skúšané. Hoci výrobcovia telefónov napredujú aj v oblasti vývoja batérií, aby predĺžili ich výdrž, tak bežný používateľ to nevidí. Dôvodom, prečo je tomu tak, sú nové technológie a funkcie, ktoré pribúdajú ako huby po daždi.

Zatiaľ čo niekoľko rokov dozadu sme telefón brali do rúk niekoľkokrát denne, tak v súčasnosti intenzita, ako často narábame so zariadením, je oveľa vyššou. Nehovor viac o tom, že sme stále online, navštevujeme sociálne siete, sledujeme videá, pripájame sa do 5G sietí a podobne. Toto všetko má negatívny dopad na výdrž a životnosť batérie.

Batérie v našich telefónoch sú vo všeobecnosti navrhnuté tak, aby si udržali dostatok kapacity po dobu 18 až 24 mesiacov, čo je približne 450 a 600 nabíjacích cyklov. Potom môžeme postupne bádať, že naše telefóny musíme nabíjať oveľa častejšie. Môžeme však nejakým spôsobom predĺžiť životnosť batérie? Odpoveď je áno. Nie tak v dávnej minulosti sme sa venovali téme, ako máme správne nabíjať telefón, aby sme predĺžili životnosť batérie.

Všetko je to o chemických reakciách

Jednou z rád, ktorej sme venovali extra pozornosť, bola úroveň nabitia a vybitia batérie telefónu. Odporúčaná hodnota je niekde medzi 20 až 80%. Pýtate sa prečo? Dôvodom sú chemické reakcie, ktoré prebiehajú vo vnútri batérii. Na rýchlosť chemických reakcií vplývajú najmä faktory, ako okolitá teplota a napätie v batérii. Zatiaľ čo teplotu pri bežnom zaobchádzaní s telefónom nevieme ovplyvniť, tak napätie v batérii telefónu áno.

Ak sa pýtate, či je možné ustrehnúť úroveň nabitia, tak áno. Poslúžiť nám k tomu môžu rôzne aplikácie. Ich chybou však je, že častokrát nás len upozornenia na nežiadanú úroveň nabitia, ale fyzicky nepozastavia nabíjanie. Musíme byť teda neustále v pozore, aby sme telefónov odpojili od siete. Jednou z takýchto aplikácií je Accu​Battery. Niektorí výrobcovia telefónov však ponúkajú funkciu, prostredníctvom ktorej môžeme softvérovo pozastaviť prílev energie do zariadenia. Jedným z nich je aj Samsung.

Nižšie vám ukážeme, kde nájdete v telefónoch Samsung nastavenia, prostredníctvom ktorých môžete pozastaviť nabíjanie zariadenia pri žiadanej úrovni. Otvorte si Nastavenia smartfónu a potom choďte do sekcie Starostlivosť o batériu zariadenia. Následne zrolujte ponuku do sekcie Doplnková starostlivosť a otvorte Ďalšie nastavenia batérie.

Teraz opäť zrolujte ponuku. Následne aktivujte možnosť Chrániť batériu. Ako zapnete túto funkciu, tak softvérovo dôjde k obmedzeniu nabíjania potom, ako smartfón nabijete na úroveň 85%.

Samsung_ako nastavit funkciu setrenia baterie_3
Zdroj: Vosveteit.sk

Kde nájdete funkciu Chrániť batériu sme vám vyššie ukázali na telefóne Galaxy S21 (Android 12/One UI 4.1).

Poznali ste túto funkciu? Dajte nám vedieť nižšie v komentároch.

Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close