TUSR bije na poplach. Hrozí nám zdražovanie telekomunikačný služieb

Deregulácia európskeho trhu môže priniesť zdražovanie cien mobilných služieb, varuje TUSR.

aktualna tema peniaze
Zdroj: unsplash.com (Ibrahim Boran), úprava Vosveteit.sk

Pravdepodobne nikoho by nepotešilo, ak by vám prišla správa od operátora, že zvyšuje ceny. Existujú ale objektívne dôvody, kedy takéto zvýšenie je opodstatnené. Napríklad dramatické zvýšenie cien elektrickej energie je takýmto dôvodom, kedy vyššiu cenu za poskytnutú službu jednoducho musíme akceptovať. No viete si predstaviť situáciu, že by z trhu nedobrovoľne odišiel poskytovateľ služby, ktorého ste si vybrali, a vy by ste museli prejsť k operátorovi, ktorý vám nevyhovuje? Zdá sa vám to ako zlý sen? Takýto scenár môže kľudne nastať, hlási Telekomunikačná únia Slovenskej republiky (TUSR).

TUSR upozorňuje na to, že za určitých okolností, môže dôjsť k zníženiu konkurencie na trhu, kedy veľkí hráči prevalcujú tých menších. Štátne ale aj nadnárodné orgány vo všeobecnosti majú vytvárať prostredie, ktoré je atraktívne pre podnikateľov, aby mali jednoduchý vstup na trh a mohli medzi sebou bojovať ponukou služieb a cenami. Z takejto situácie ťažia hlavne zákazníci. No podľa TUSR hrozí, že dôjde k narušeniu trhu a to na celoeurópskej úrovni.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Európska komisia sa aktuálne zaoberá možnosťou deregulácie alebo výrazným zúžením regulácie sektora elektronických komunikácií. V dôsledku toho by národné regulačné autority (NRA), v Slovenskej republike Úrad pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb, už neanalyzovali stav súťaže na trhu a v prípade neexistencie efektívnej súťaže by operátorom s významnou trhovou silou (s významným vplyvom na trhu) neukladali povinnosti s cieľom podporiť súťaž a rozvoj trhu. V dôsledku týchto negatívnych zmien by si operátori s významným vplyvom na trhu mohli diktovať také cenové a technické podmienky, ktoré by ešte viac deformovali súťaž, vytláčali konkurenciu z trhu, a v konečnom dôsledku by mohli požadovať neprimerane vysoké ceny od koncových užívateľov.“, uvádza úrad v správe pre média.

TUSR bojuje za zákazníkov

TUSR najnovšie upozorňuje na otvorený list ECTA (pozn. redakcie: Ide o Európsku asociáciu pre súťaž v telekomunikáciách, ktorej je TUSR členom), ktorý je adresovaný ministrom pre telekomunikácie a Španielskemu predsedníctvu v Rade EÚ. Cieľom tohto listu je upozorniť tvorcov legislatívy, že deregulácia trhového prostredia, nie je správnou cestou, akou by sme sa mali vydať. Dôvodom je, že na viacerých trhoch majú niektorí operátori tak silné postavenie, že by mohlo dôjsť k potlačeniu konkurencieschopnosti.

„ECTA upozorňuje, že v prípade obhajovania deregulácie bez toho, aby sme brali do úvahy existenciu operátorov s významným vplyvom na trhu, by sme nechtiac podporili prechod od širokej konkurencie k veľmi obmedzenému počtu väčších operátorov na trhu, pričom by zanikli prínosy účinnej a udržateľnej hospodárskej súťaže.“, uvádza TUSR v tlačovej správe.

V otvorenom liste sa uvádza, že súčasná nadnárodná legislatíva pomohla prekonať národné monopoly, výsledkom čoho je, že podniky, orgány verejnej správy a občania majú na výber zo širokej ponuky operátorov za prijateľné ceny. No nie všetko je dokonalé. Napriek dnes platnej legislatívy na viacerých vnútorných trhoch dochádza k rôzny zlyhaniam, a úprava dnešnej legislatívy, ak by bola miernejšia, tak problémy by ešte viac prehĺbila. ECTA v liste vysvetľuje, že deregulácia by viedla k obmedzenému počtu hráčov, čo je v neprospech nás všetkých.

Nezostáva nám teda nič iné, ako len veriť, že ku deregulácii trhu nedôjde a naďalej budú mať veľkí operátori povinnosť podporovať trh.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre