Spravodajstvo

Trh so smartfónmi sa nám v Európe mení pred očami. Takto vyzerajú štatistiky predajov smartfónov

Takmer každý 5. predaný smartfón je od Xiaomi. Huawei sa z trhu pomaly, ale isto vytráca.

Trh so smartfónmi aktuálne zažíva turbulentné obdobie. Pokles predajov vystriedal jeho rast a jeden z najsilnejších hráčov minulého roka na svete, sa aktuálne pasuje s problémami zo strany amerických úradov.

Najnovšie štatistiky spoločnosti counterpointresearch ukazujú, že Xiaomi postupne dobýja Európu. Rovnako však možno vidieť, že ďalší čínsky výrobca smartfónov, ktorý bol pre nás dlho neznámou, Oppo, rovnako rastie.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Druhým dychom však treba dodať, že hoci Xiaomi a Oppo veľa získali, tak čínske značky aj veľa stratili. Ide konkrétne o spoločnosti Huawei a Honor. V prípade spoločnosti Honor treba spomenúť,  že od novembra minulého roka pôsobí ako samostatná jednotka, ktorá už nepatrí pod Huawei.

Samsung aj naďalej dominuje, Xiaomi však rastie výraznejším tempom

Ako môžete nižšie v tabuľke vidieť, tak trhovým lídrom je aj naďalej Samsung. Ten aktuálne pokrýva 32%, čo predstavuje o +2% väčší trhový podiel, ako tomu bolo rok dozadu v rovnako sledovanom období. Na druhej strane, vzhľadom na to, že trh vo všeobecnosti rástol, tak kórejský výrobca smartfónov predal o +13% zariadení viac. Darilo sa aj spoločnosti Apple, ktoré zvýšila svoj trhový podiel z 22% na 28%. Celkovo  predala o +31% smartfónov viac. Prvú trojicu uzatvára Xiaomi, ktoré podrástlo najvýraznejšie. Z 11% v 1. kvartáli 2020, dnes pokrýva už 18% trhu. Spoločnosť celkovo predala o +73% smartfónov viac. Môžeme tak povedať, že čínsky gigant, dobýja Európu.

„Spoločnosť Samsung bola hlavným víťazom tohto štvrťroku, keď získala opäť prvé miesto pred spoločnosťou Apple (hoci Apple je stále jasným lídrom vo Francúzsku, Nemecku a Veľkej Británii). Výkon spoločnosti Xiaomi bol rovnako pôsobivý, najmä v južnej Európe. V marci spoločnosť Xiaomi predbehla spoločnosť Samsung a stala sa najväčším dodávateľom smartfónov v Španielsku. Na úkor spoločnosti Apple sa umiestnila na druhom mieste v Taliansku. Spoločnosť Xiaomi teraz predstavuje pätinu predaja smartfónov v Európe, čo je takmer trojnásobok jej podielu na trhu pred 18 mesiacmi.“ píšu analytici v publikovanej správe.

trh so smartfonmi_europa 1. kvartal 2021
Zdroj: counterpointresearch

Čísla, ako môžete vidieť vyššie, rovnako odhaľujú postupný nástup spoločnosti Oppo, ktorá dnes už pokrýva 6% trhu. Na druhej strane, oči pre plač môže mať Huaweu, ktorý sa prepadol z 9% na 2%. Rovnako aj Honor aktuálne pokrýva len 2% trhu (pozn. redakcie: analytici očistili trhový podiel spoločnosti Huawei od predajov telefónov Honor v minulom roku).

V každom prípade, štatistiky spoločnosti Counterpointresearch ukazujú, že trh v Európe zažíva turbulentné obdobie a doslova sa nám mení pred očami.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close