Traja „prašní diabli“ sa dostali do objektívu roveru Perseverance: Z dramatickej udalosti vzniklo parádne video
Červená planéta neprestáva prekvapovať svojimi prirodzenými krásami. Pozrite sa na video, ktoré vzniklo zo záberov roveru Perseverance.
Rover americkej NASA, Perseverance, sa momentálne nachádza v kráteri Jezero, kde pátra po stopách dávnych mikroskopických organizmov. Už čoskoro sa bude presúvať do iného regiónu – stále v rámci kráteru – a nedávno nám posielal fotografie poslednej vzorky, ktorú na terajšom mieste odobral. Bola ňou skala menom Sid.
Netrvalo dlho a rover nám posiela opäť ďalší fascinujúci pohľad z červenej planéty. Tentokrát ide o trojicu prašných vírov, ktoré sa prezývajú prašní diabli (pozn. redakcie: angl. dust devil). Na Marse niekedy trvá celú večnosť, kým rover pozoruje len jeden z týchto prašných vírov, no tentokrát ich pozoroval hneď niekoľko za sebou, píše portál IFL Science.
Rover zachytil tieto prírodné úkazy na fotografiách, ktoré si neskôr všimol inžinier z NASA’s Jet Propulsion Laboratory, Kevin Gill. Spracoval surové zábery, zvýšil kontrast a priniesol nám animáciu, ktorá nám ukazuje všetky tri prašné víry, ako išli za sebou. Prašné víry vznikajú na Marse vtedy, keď sa horúcejší vzduch vznesie vyššie a chladnejší vzduch padá dole. To vytvorí vzdušný vír, ktorý môže zdvihnúť piesok a v tej chvíli sa stáva viditeľným.
A tri of dust devils in Jezero Crater caught on camera by @NASAPersevere on sol 372 pic.twitter.com/bFd9BMp24D
— Kevin M. Gill (@kevinmgill) March 10, 2022
Väčšina týchto vírov je malá a objaví sa len zriedka. Ak sú ale podmienky vhodné, vír môže narásť do oveľa vyšších rozmerov. V porovnaní s našou planétou je atmosféra Marsu oveľa tenšia. To znamená, že prašní diabli nedokážu napáchať veľa škody, no to neznamená, že nemajú svoju úlohu. Pomáhajú totiž tvarovať vyprahnuté púšte planéty, preto sa podieľajú na tom, ako Mars v súčasnosti vyzerá.
Neprehliadnite
Fotografie prašných vírov zachytila aj sonda Mars Reconnaissance Orbiter. Prvú fotografiu zachytila v roku 2012, kedy sa jej podarilo objaviť prašný vír s výškou až 20 km a šírkou 70 metrov. V roku 2019 pozorovala prašný vír opäť, no ten bol tentokrát o čosi menší. Jeho výška dosiahla „len“ 650 metrov a šírka víru bola 50 metrov.
Misia roveru Perseverance
Rover americkej NASA pristál v kráteri Jezero vo februári minulého roku. Predpokladá sa, že pred niekoľkými miliardami rokov bol tento kráter jazerom a nachádza sa tu aj riečna delta, ktorú rover preskúma ako ďalšiu. Hoci sú vedci presvedčení, že kedysi na planéte existovala voda, otázka života ostáva ešte nezodpovedaná. Ak mala červená planéta vhodné podmienky pre život, vedci nepredpokladajú, že by objavili organizmy, zložitejšie než mikróby. Na vznik komplexných organizmov podľa nich nebol čas.
I took out my abrasion tool again, for a look inside my next rock target. Mars is starkly beautiful on its surface, and even more interesting underneath. #SamplingMars
Latest blog: https://t.co/Kjg122pE81 pic.twitter.com/SzApam0cAi
— NASA's Perseverance Mars Rover (@NASAPersevere) March 4, 2022
Skala Sid, najnovší objav roveru, môže reprezentovať „jedinečnú geologickú kapitolu planéty“. Ide o kapitolu, ktorú sa vedcom zatiaľ nepodarilo preskúmať. Rover Perseverance úspešne odobral vzorku a naďalej pokračuje vo vedeckej práci. Vzorky sú bezpečne uložené v roveri, ktorý čaká na to, kým si po ne vedci prídu. V príprave je misia, ktorá vzniká v spolupráci s NASA a Európskou vesmírnou agentúrou. Ide o prvú misiu svojho druhu, ktorá by nám priniesla vzorky z červenej planéty späť na Zem.
Komentáre