Toto sú tri najčastejšie spôsoby, akými sa môže váš smartfón infikovať vírusom: Chránite sa proti nim dostatočne?

Pozrite sa, ako najčastejšie útočníci dokážu útočníci infikovať smartfón vírusom. Ide pritom o nenápadné, no premyslené spôsoby.

titulka-malware
Zdroj: Unsplash (Markus Spiske), PNGwing, Úprava: Xmobile.sk

Vírusy a rôzne útoky na bezpečnosť si najčastejšie spájame s počítačmi, no nevyhýbajú sa ani smartfónom. Na svete totiž nájdeme oveľa viac smartfónov ako celkovo počítačov, čo si určite nenechajú nenechajú ujsť ani útočníci. Najčastejšie útoky sú pritom cielené na Android zariadenia, keďže práve operačný systém Android tvorí až 80% všetkých telefónov na trhu. A aj keď svoje počítače chránime rôznymi antivírusmi, tak o smartfón sa staráme oveľa menej. Aké útoky sú však aktuálne najčastejšie a ako môžeme do svojho telefónu dostať vírus? Na túto problematiku sa bližšie pozrel portál andro4all.com. Najlepším spôsobom prevencie však bude, keď budete vedieť, ako môžete vírus do smartfónu dostať aj vy.

Chráňte svoj smartfón pred rôznymi útočníkmi aj vy

Aj keď infikovanie telefónu vírusom sa nemusí stať tak často, tak ideálne je vykonať nejakú tú prevenciu. Útočníci si totiž zvyčajne volia tri spôsoby, ako napádajú smartfóny s operačným systémom Android, pričom ide najmä o vírusy, ktoré sa skrývajú v odkazoch na stránky. Tieto odkazy môžu pôsobiť neškodne, no akonáhle na ne kliknete, útočníci môžu získať prístup k vašim kontaktom, údajom v telefóne či dokonca aj bankovým údajom. Tieto odkazy vám môžu prísť napríklad správou či mailom a vyzerať môžu skutočne dôveryhodne.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
android-malware smartfón
Zdroj: gaptech

Aby ste teda svoj smartfón ochránili pred infikovaním vírusom, vyhýbajte sa najmä podozrivým odkazom a neotvárajete tie, ktoré vám náhodne prídu v práve či mailom. V žiadnom prípade na týchto stránkach však nezadávajte svoje osobné údaje či informácie k platobnej karte a podobne. Práve z tohto totiž môžu útočníci profitovať a ani sa nenazdáte, a z účtu vám odíde väčší obnos peňazí.

Pozor na inštaláciu aplikácií

Určite ste aj vy niekedy už narazili na upozornenie pred inštaláciou aplikácií z neznámych zdrojov. Práve prostredníctvom týchto aplikácií totiž útočníci dokážu infikovať váš smartfón docela často, nakoľko tieto aplikácie neprechádzajú bezpečnostnou kontrolou. Obchod Play či iné oficiálne obchody pre inštaláciu aplikácií tieto súbory skenujú a snažia sa ich zabezpečiť pred malvérmi. Pri inštalácii aplikácie z neznámeho zdroja, teda obchodov tretích strán či náhodných stránok z internetu, tak nemáte žiadnu záruku toho, že si do telefónu neprinesiete aj nejaké to nepríjemné prekvapenie.

Častým spôsobom je aj šírenie vírusu prostredníctvom súboru

Útočníci využívajú množstvo rôznych kanálov k tomu, aby ku vám vírusy dopravili. Svoj smartfón si tak môžete ochrániť tým, že si na tieto kanály dáte pozor. V neposlednom rade by ste si však mali všímať aj súbory, ktoré si do telefónu sťahujete. Či už ide o prílohy v emailoch alebo si tento súbor môžete stiahnuť z internetu, na tom nezáleží. Podozrivé súbory si tak nesťahujte a ochráňte svoj smartfón pred pokusmi útočníkov získať citlivé údaje z vášho zariadenia.

Akým spôsobom chránite svoj smartfón vy? A stretli ste sa niekedy už s pokusom o útok na vaše zariadenie? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre