Toto je niekoľko trikov, ako môžete zefektívniť vyhľadávanie v Google: Väčšinu určite nepoznáte!

Vyhľadávač Google je jednotkou na trhu aj vďaka tomu, že si môžete vyhľadať presne to, čo potrebujete.

Ovládate tieto užitočné Google triky?
Zdroj: Unsplash(Nathana Rebouças)

Keď Google začínal v roku 1997 k dispozícii sme mali oveľa väčšie množstvo rôznych vyhľadávačov. Postupom času ale spoločnosť tento trh ovládla, pretože dokázala poskytnúť to, čo sa jej konkurentom až tak nedarilo – relevantné výsledky vyhľadávania.

Dnes je Google prakticky prvou voľbou a svoju prácu odvádza na jednotku. Či už patríte medzi bežných užívateľov, alebo potrebujete vyhľadať presné informácie, Google prichádza s niekoľkými trikmi, ktoré vám v tom pomôžu. Informuje o nich portál BGR.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Použite úvodzovky

Jednoduchý, ale užitočný trik. Použitím úvodzoviek totiž Google vyhľadá presnú frázu, ktorú ste do nich uviedli.

Pomocou pomlčky dokážete vyradiť slovo z vyhľadávania

Povedzme že potrebujete vyhľadať určitý pojem, ktorý sa môže spájať s viacerými oblasťami. Napríklad sa snažíte vyhľadať niečo o filme Harry Potter, no vo výsledkoch sa vám zobrazuje hlavne knižná séria. Stačí do Googlu napísať Harry Potter –kniha a prehliadač vylúči všetky výsledky spojené s knihami.

Ovládate tieto užitočné Google triky?
Zdroj: Vosveteit.sk

Pomocou vlnovky dokážete nájsť synonymá

Vlnovka je znak, s ktorým sa nestretávame bežne. Ak máte slovenskú klávesnicu vlnovku napíšete pomocou pravého altu + klávesy 1 (pozn. redakcie: Pod F klávesmi, nie na numerickej klávesnici). Lenže načo by ste potrebovali vlnovku? Vo vyhľadávači Google sa tento trik používa v prípade, ak chcete vyhľadať aj synonymá pre určitý výraz. Ak teda napíšete ~lacné topánky, okrem hľadaného výrazu vám zobrazí aj výsledky pre cenovo dostupné topánky, najlacnejšie topánky, lacnejšie topánky atď.

Ovládate tieto užitočné Google triky?
Zdroj: Vosveteit.sk

Použite dve bodky na zúženie vyhľadávania

Ak potrebujete vyhľadať správy z určitého roku, zachránia vás dve bodky. Ak do vyhľadávača napíšete napríklad Slovensko 2000..2019, vo výsledkoch sa vám zobrazia príspevky z toho rozsahu rokov. Zároveň ale treba podotknúť, že v praxi nie vždy funguje stopercentne.

Ovládate tieto užitočné Google triky?
Zdroj: Vosveteit.sk

Vyhľadajte si určitý súbor

Niekedy sa potrebujete dostať k PDF-ku napríklad kvôli štúdiu alebo práci. V tomto prípade ale môže byť naozaj problém dostať sa k súboru, ktorý hľadáte. Urýchlite si hľadanie skratkou „filetype:“ Ide o jednoduchý trik, ktorý vám zobrazí len tie typy súborov, ktoré sú pre vás relevantné. Ak teda do Googlu napíšete: „Rastliny filetype:pdf“ (pozn. redakcie. Bez úvodzoviek) Google vám zobrazí len stránky, kde môžete nájsť PDF súbor na vami vyhľadanú tému. Funguje to aj v prípade iných súborov, ako napríklad .mp3, .doc, či mnoho ďalších.

Ovládate tieto užitočné Google triky?
Zdroj: Vosveteit.sk

Prehľadajte špecifickú doménu

Ak sa potrebujete dostať ku konkrétnemu obsahu na konkrétnej stránke, zvládnete to rýchlo a jednoducho pomocou Googlu. Príkaz „site:“ obmedzí vyhľadávanie výsledkov len na jeden konkrétny portál. Ak teda do Googlu napíšete „site:vosveteit.sk Android“ vyhľadá vám z nášho portálu všetky články o zariadeniach Android.

Ovládate tieto užitočné Google triky?
Zdroj: Vosveteit.sk

Našli ste medzi týmito tipmi nejaké, ktoré ste nepoznali? Dajte nám vedieť nižšie v komentároch.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre