Toto je 11 tipov, ako udržať váš smartfón ako nový čo najdlhšie. Dodržujte ich a váš telefón vám bude šliapať ako hodinky!

Pozrite sa na viacero tipov, ako môžete váš smartfón udržať čo najdlhšie ako nový.

smartfon telefon titulka
Zdroj: Đức Trịnh on Unsplash

Smartfóny väčšina ľudí zvykne obmieňať raz za určité obdobie, povedzme za 2 až 3 roky. A to aj z dôvodu, že sa postupne opotrebúvajú a viete vidieť nielen známky používania, telefón seká alebo nestíha. Nie vždy je ale nutné ho meniť za nový, Presnejšie, vy to viete zmeniť, v tomto článku vám spolu s portálom gizchina.com, prinesieme niekoľko tipov, ako udržať váš smartfón ako nový, aj ak ho budete používať viac rokov. 

Ako udržať telefón ako nový čo najdlhšie?

Mobil si udržiavajte čistý

Boli by ste až zhrozený, koľko ľudí si vôbec nečistí svoj smartfón. Väčšina ľudí využíva telefóny naozaj na dennej báze, na mobile sa vie nachádzať neskutočné množstvo baktérií a je ho potrebné čistiť. Na čistenie viete využiť napríklad čistiace utierky. Špina nemusí byť ale vždy viditeľná. Môže sa dostať do výstupov, napríklad pre kábel na nabíjanie, do mikrofónu a podobne. Vedeli ste, že existuje viacero aplikácií, pomocou ktorých môžete dostať napríklad nečistoty z výstupu pre hlasitosť. Využívajú na to špeciálne zvukové frekvencie, ktoré dokážu nečistoty vypudiť von.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Kúpte si ochranný obal

Mať na zariadení ochranný obal je dôležité, kvôli ochrane pred poškodením a je skvelé si ho zaobstarať. Avšak keď je už viditeľné, že váš kryt je starý a hlavne zažltnutý, naozaj zvážte kúpu nového krytu, nepôsobí to veľmi reprezentatívne.

Kúpte si ochranné sklo

Ochranné sklo je taktiež naozaj dôležité, predchádza rozbitiu obrazovky smartfónu a viete ho kedykoľvek dať dolu a nahradiť novým.

Vyhnite sa príliš horúcim a príliš studeným teplotám

Vášmu smartfónu škodia či už príliš studené či horúce teploty. Studené teploty majú negatívny vplyv na batériu v zariadení a teda sa môže rýchlejšie vybiť. Naopak, príliš horúce teploty môžu viesť k poškodeniu vnútorných komponentov. Inými slovami, ak smartfón vystavujete neprimeranej teplote, to vedie k rýchlejšej degradácii batérie a môže to rovnako viesť k poškodeniu ďalších komponentov v telefóne.

Teplota baterie smartfonu Xiaomi
Zdroj: Vosveteit.sk, PNG Wing

Vždy majte najaktuálnejšiu verziu na svojom zariadení

Vždy, keď máte dostupnú novú aktualizáciu, hneď ako je to možné, si ju nainštalujte. Aktualizácie softvéru často prinášajú opravy chýb a bezpečnostné zlepšenia a práve tie vám pomáhajú chrániť vaše zariadenie pred vírusmi. Okrem iného často vývojári aplikácií ale aj Androidu či nadstavby, optimalizujú softvér, aby bežal plynulejšie.

Zbytočne si nezaplňujte svoje úložisko

Ak sa na vašom zariadení nachádzajú aplikácie, ktoré už nevyužívate, radšej ich vymažte. Taktiež ak máte nejaké fotky, s ktorými nie ste úplne spokojný, nemajte strach ich vymazať, aj takéto fotky, vám zaberajú drahocenný priestor a môžu viesť k spomaleniu zariadenia. Nezabúdajte na to, že aby vám smartfón išiel plynulo, tak potrebujete mať najmenej 10 až 20% voľného interného úložiska. V inom prípade má telefón tendenciu sekať.

Zdravie batérie

Určite by ste nemali zariadenie nechávať nabíjať cez noc. A taktiež by ste nemali nechať batériu úplne vybiť a až následne mobil opäť nabiť. Existuje zlaté pravidlo, aby ste smartfón vybíjali na úroveň okolo 20% a nabíjali na 80%. Rovnako by ste nemali smartfón prebíjať. Dôvodom sú chemické reakcie, ktoré sa dejú vo vnútri batérie, ktoré vedú k rýchlejšej degradácii batérie. Mimochodom, vedeli ste, že smartfónom nevadí, ak ich nabíjate častejšie, ak dodržujete pravidlá vyššie?

Používajte len oficiálne príslušenstvo

Dajte si pozor na to, aby ste príslušenstvo ako nabíjačky alebo slúchadla mali len originálne, je to síce drahšia možnosť než kúpiť falošné no vaše zariadenie sa vám za to poďakuje. Príslušenstvo, ktoré nie je certifikované na vaše zariadenie, môže viesť k poškodeniu zariadenia, napríklad k znefunkčneniu nabíjacieho portu, môže dochádzať k prehrievaniu batérie a podobne.

Čo robiť, keď rýchla nabíjačka nenabíja?
Zdroj: Unsplash (Andreas Haslinger) FlyClipart, Úprava: Vosveteit.sk

Vyhnite sa vode

Voda môže naozaj výrazne poškodiť váš smartfón. Ak prší alebo ste na kúpalisku, radšej ho nepoužívajte. Toto odporúčame, aj keď máte smartfón, ktorý je odolný voči vniknutiu vody či prachu a to hlavne, ak zariadenie používate dlhšiu dobu, napríklad pol roka alebo viac. Dôvod je taký, že spoje, ktoré majú zabrániť vniknutiu tekutiny do zariadenia, majú tendenciu časom poľaviť.

Vždy majte na zariadení antivírusový softvér

Naozaj hocikedy sa viete stať obeťou rôznych hackerských útokov a antivírusový softvér vás vie doslova zachrániť. Pravidelne si pomocou antivírusového softvéru urobte kontrolu hrozieb a za malý čas zistíte, na čom ste. Mimochodom, možno ste to nevedeli, ale vstavaný antivírus má aj Obchod Play, cez ktorý si môžete skontrolovať smartfón. Ide o funkciu Play Protect.

Inštalovanie aplikácii

Aplikácie či hry si vždy inštalujte len z overených zdrojov ako je napríklad Obchod Play či App Store. Taktiež si vždy prečítajte recenzie danej aplikácie či hry. Najčastejším cestou, ako sa dostane do smartfónu nebezpečný softvér, je práve cez neoficiálne obchody. Tento sofvér môže na pozadí vykonávať rôzne úkony, napríklad kradnúť citlivé údaje a v tom lepšom prípade, „len“ využívať zdroje vášho zariadenia, napríklad na ťažbu kryptomien.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre