Toto boli prvé telefóny 5 najpredávanejších výrobcov smartfónov v Európe
Vlajkové lode najväčších výrobcov smartfónov všetci dobre poznáme. Spomenie si však na ich vôbec prvé predstavené mobilné telefóny?
V súčasnosti predajom mobilných smartfónov v Európe kraľujú spoločnosti Samsung, Huawei, Apple, Xiaomi a HMD Global (pozn. redakcie: pod značkou HMD Global sa schováva ex-fínska Nokia). Ich súčasné vlajkové lode poznáme veľmi dobre, spomeniete si však na ich úplne prvý telefón? Pri určení najväčších výrobcov smartfónov v našom regióne sme vychádzali z dát spoločnosti Canalys za 3. kvartál toku 2019.
Prvé predstavené telefóny najpredávanejších výrobcov smartfónov v Europe
Prvý oficiálne predstavený telefón od Samsungu
Spoločnosť Samsung určite netreba nikomu zvlášť predstavovať. Tým skôr narodeným sa značka kórejského giganta skôr spája s domácimi spotrebičmi, tým neskôr narodeným zase so smartfónmi. Ich vôbec prvým telefónom, ktorý spoločnosť predstavila bol Samsung SCH-110, ktorý spoločnosť vyvíjala 2 roky, predstavený bol v roku 1988. Len pre zaujímavosť, telefón bol považovaný za veľmi nekvalitný, a to sa odzrkadlilo aj na predajoch. Celkovo bolo predaných približne len 2 000 kusov.
Prvý telefón od Huawei
Spoločnosť Huawei bola oficiálne založená v roku 1987. Na jej čele odvtedy stojí Ren Zhengfei. Pôvodne ponúkala telekomunikačné služby, dnes však je druhým najväčším výrobcom mobilných smartfónov na svete. Huawei mobilnú divíziu založil v roku 2003, a rok na to bol predstavený prvý telefón Huawei C300. Jednalo sa o telefón s viacerými funkciami, ktoré dnes pokladáme za samozrejmosť. Napríklad telefón disponoval funkciou kalendár, alarm, stopky, kalkulačka či možnosťou podržania hovoru.
Smartfón, ktorý odštartoval éru dotykových displejov
Prvým telefónom od spoločnosti Apple bolo zariadenie iPhone 1. Zaujímavosťou je, že to nie je prvý smartfón s dotykovou obrazovkou na svete, ale aj napriek tomu mu mnohí dávajú prívlastok, že odštartoval éru dotykových zariadení. Osobne si myslíme, že je tomu tak kvôli typu použitého displeja. Väčšina výrobcov totiž využívala tlakové displeje, tie však nereagovali tak, ako si by si užívatelia priali. iPhone využíval kapacitný displej, čo bola veľmi pokročilá technológia na rok 2007. Mimochodom, predstavenie a vývoj prvého iPhone telefónu sprevádza viacero legiend. Jednou z nich napríklad je, že keď Steve Jobs chytil jeden z prototypov zariadenia, tak ho hodil do akvária. Inžiniera, ktorý mu ho doniesol sa opýtal, či vidí bublinky. Ten mu na to odpovedal, že áno. Steve Jobs následne poslal inžiniera, aby telefón prerobili, aby bol tenší, odôvodnil to tým, že je v ňom ešte dostatok miesta.
Xiaomi vstúpil na trh so smartfónom
Spoločnosť Xiaomi patrí medzi najmladšie spoločnosti z všetkých spomínaných mobilných výrobcov. Ich prvý telefón sa tak neradí do kategórie „hlúpych“, ale do kategórie chytrých. Spoločnosť Xiaomi vznikla v roku 2010 a svoj prvý telefón Mi 1 predstavila rok na to.
Neprehliadni
Fínska Nokia, ktorá bola na vrchole, ale padla na samé dno
Fínska Nokia je spoločnosťou, ktorú pozná hádam každý. Svojho času sa jednalo o spoločnosť, ktorá dominovala trhu s mobilnými telefónmi, tak ako dnes Samsung či Huawei. Vedeli ste však, že Nokia sa pôvodne venovala predaju dreva a výrobe papiera? História spoločnosti siaha najďalej zo všetkých spoločností vyššie, a to až do roku 1865. Prvý telefón, ktorý spoločnosť predstavila bolo zariadenia „1G“, ktoré sa dostalo do predaja v roku 1981 (pozn. redakcie: fotografiu zariadenia, ktorá je voľne šíriteľna sa nám bohužiaľ nepodarilo dohľadať). Len pre zaujímavosť, spoločnosť rok na to predstavila prvý telefón na svete určený do auta. Volal sa Mobira Senator a vážil približne 10 kilogramov (pozn. redakcie: pozrieť si ho môžete nižšie). Prvým masovo rozšíreným telefónom bolo zariadenie Nokia 1011, ktorá sa na trh dostala v roku 1992.
V súčasnosti spoločnosť Nokia prechádza veľkými zmenami. Po neúspechu s platformou Windows Mobile po akvizícii spoločnosťou Microsoft bola firma predaná čínskemu konzorciu HMD, ktoré buduje dôveryhodnosť značky od základov.
Komentáre