To nie je možné: Čiernym dieram spočiatku neveril ani vedec, ktorý ich predpovedal, Albert Einstein

Ako sa podarilo vedcom potvrdiť existenciu týchto extrémnych objektov?

cierna diera
Zdroj: flickr.com (European Southern Observatory) CC BY 2.0 DEED

V roku 1915 Einstein publikoval svoju teóriu relativity. Spočiatku si to neuvedomil, ale jeho výpočty predpovedali existenciu extrémne hustých a masívnych objektov s gravitáciou tak silnou, že im neunikne ani svetlo. Tieto objekty boli Čierne diery. Einstein neveril, že dokáže vo vesmíre existovať tak extrémny objekt.

Trvalo celé desaťročia, kým nielen teoretický, ale aj praktický výskum dokázal, že tento fenomén je možný a vo vesmíre celkom bežný, tvrdí YouTube kanál SciShow Space. Práve tento rok sa Nobelova cena za fyziku dostala do rúk trom vedcom, ktorí nám svojou prácou umožnili lepšie pochopiť čierne diery a ich dôležitosti v našom vesmíre.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Potvrdenie desivej teórie

Teoretická práca Sira Rogera Penrosea dokázala, že čierne diery sú prirodzený dôsledok Einsteinovej teórie. Lenže čo presne táto teória popisuje? Einstein zjednotil priestor a čas do jednej veličiny, nazvanej časopriestor. Tvrdí, že vplyvom hmoty sa časopriestor ohýba a zakrivuje a gravitácia len poukazuje na toto zakrivenie. Príkladom je, že Zem neobieha okolo Slnka, ale len nasleduje zakrivený časopriestor, ktorý vytvorilo samotné Slnko.

Časopriestor a jeho zakrivenie boli základnými stavebnými kameňmi Einsteinovej teórie. Až neskôr si iní vedci všimli, že ak by existoval dostatočne masívny objekt, ten by deformoval okolitý časopriestor tak veľmi, že by ste museli cestovať rýchlejšie ako svetlo, aby ste mu unikli. Einstein, spolu s niekoľkými inými fyzikmi predpokladali, že ide len o extrémny fenomén, ktorý dokáže nastať jedine v matematicky perfektnej situácii. Nikto z nich nečakal, že sa takéto monštrum vo vesmíre naozaj nachádza.

Sir Roger Penrose však dokázal, že čierne diery môžu existovať aj v normálnom vesmíre, nie len v matematických výpočtoch. Tvrdil, že ak sa v určitom priestore nazhromaždí dostatok hmoty, tá sa zrúti do seba a vznikne čierna diera. Astronómovia tušili, že existencia čiernych dier vo vesmíre je viac ako pravdepodobná, stačilo ich len nájsť. Dvojica astronómov, Andrea Ghez a Reinhard Genzel dokázali podľa zvláštneho rádiového signálu odhaliť supermasívnu čiernu dieru v jadre našej galaxie. Rádiový signál sa im podarilo vystopovať až k malej skupine hviezd, ktorú nazvali Sagittarius A*. Vedci si už vtedy mysleli, že by mohlo ísť o čiernu dieru, ich podozrenie sa potvrdilo až o pár rokov neskôr.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre