To, či vám hrozí infarkt, budete môcť zistiť už za pár sekúnd. Výsledky novej AI sú veľmi sľubné

Výskumníci pracujú na sľubnom projekte, ktorý by mohol priniesť zmeny do zdravotníctva.

Srdce
Zdroj: pxhere.com

Výskumníci zo zdravotníckeho centra Cedars-Sinai vytvorili nový prístroj, ktorý dokáže presne zmerať upchatie srdcových ciev a na základe toho zistiť riziko srdcového infarktu v období nasledujúcich piatich rokov. Umelá inteligencia v tomto prípade zistí za pár sekúnd to, čo školení odborníci zisťovali pol hodinu.

Prístroj ešte potrebuje pár testov, než sa dostane do kliník, no testy sú už teraz veľmi sľubné, informuje portál New Atlas. Na zistenie upchatia srdcových ciev a tým aj predpovedania infarktu lekári využívajú metódu výpočtovej tomografickej angiografie (pozn. redakcie: CTA). Momentálne ide o najlepší spôsob, ako u pacientov predpovedať riziko infarktu v blízkej budúcnosti.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Často sa ale k tejto metóde nepristupuje, pretože až doteraz neexistoval automatizovaný proces. Expertom takéto vyšetrenie trvalo najmenej pol hodinu. Teraz ale budú mať k dispozícii plne automatizovaný prístroj, ktorý dokáže vyšetrenie CTA vykonať do šiestich sekúnd. Prvým krokom k vytvoreniu funkčného zariadenia bolo vytrénovať umelú inteligenciu tak, aby dokázala rozpoznať upchaté srdcové cievy.

Na to využili vedci CTA snímky viac ako 900 pacientov. Už prvotné testy boli sľubné a výsledky umelej inteligencie sa buď úplne, alebo veľmi blízko zhodovali s diagnózami odborníkov. Ďalšou úlohou vedcov bolo prepojiť upchatie ciev s rizikom infarktu. Umelej inteligencii zadali niekoľko hodnôt a zistili, že na ich základe dokáže rozlíšiť pacientov na dve skupiny – vysokorizikovú a nízkorizikovú.

Prvá štúdia svojho druhu

„Naša štúdia je prvou, ktorá využila silu umelej inteligencie a na základe upchatia ciev pacienta dokázala presne predpovedať riziko infarktu v nasledujúcich piatich rokoch,“ píšu autori štúdie.

Zatiaľ je táto technológia ešte len „v plienkach“, ako uznávajú aj sami autori štúdie. Do budúcna sú naplánované ďalšie štúdie, ktoré budú pracovať s oveľa väčšou vzorkou dát. Cieľom je lepšie vytrénovať umelú inteligenciu na základe rôznych vekových kategórií a populácie pacientov. Keď už bude umelá inteligencia vytrénovaná, nič jej nebude brániť ísť do terénu. Hoci diagnostika prostredníctvom umelej inteligencie môže byť budúcnosťou zdravotníctva, CTA snímky nie sú lacnou a ľahko dostupnou procedúrou.

Umelá inteligencia by sa však v budúcnosti mohla dostať aj do ďalších sfér zdravotníctva. V budúcnosti by mohla do pár sekúnd informovať pacientov o zdravotných rizikách. S vývojom umelej inteligencie by mohli vedci vytvoriť nástroje, ktoré by pomohli zvoliť správnu liečebnú metódu, alebo informovali pacientov o ďalších krokoch liečby.

Čo sa týka nástroja na predpovedanie infarktu, zatiaľ vedia vedci prostredníctvom umelej inteligencie predpovedať či je osoba náchylná na infarkt do najbližších piatich rokov. S rozvojom technológie by ale v budúcnosti mohli lekári vedieť aj to, kedy presne by mohol pacienta infarkt postihnúť.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre