„Tínedžerské“ planéty pomôžu astronómom pochopiť, ako vznikala Slnečná sústava: Prečo ten zvláštny názov?

Nedávno sa astronómom podarilo objaviť 4 zvláštne planéty, ktoré im pomôžu pochopiť doteraz nepopísané obdobie vývoja planét.

Tínedžerské planéty
Planéta TOI 1807b. Zdroj: YouTube( SciTech Daily)

Satelit americkej NASA, TESS (pozn. redakcie: Transiting Exoplanet Survey Satellite), objavil štyri nové exoplanéty, ktoré sa považujú za „tínedžerské“, píše portál SciTech Daily.

Tínedžerské planéty, ktoré astronómovia objavili obiehajú okolo hviezd TOI 2076 a TOI 1807. Nachádzajú sa v takzvanej „tranzitnej“ fázy, čo znamená, že nie sú príliš mladé, no zároveň sa ešte neustálili. Toto obdobie vo vývoji planét je málo preskúmané a nový objav vedcom umožní preskúmať doteraz nepopísané obdobie v evolúcii planét.

Odoberaj Vosveteit.sk cez Telegram a prihlás sa k odberu správ

„Študovanie planét, nachádzajúcich sa v „tínedžerskom“ veku nám pomôže pochopiť nielen to, ako planéty vznikajú, ale tieto informácie vieme využiť aj pri starších planétach,“ vyjadrila sa Christina Hedges, astronómka z NASA Ames Research Center.

Hviezdy TOI 2076 a TOI 1807 sa od nás nachádzajú približne 130 svetelných rokov a od seba sú vzdialené 30 svetelných rokov. Obe sú hviezdy typu K – trpasličie hviezdy, oranžovejšie než naše Slnko. Astronómovia predpokladajú, že sú hviezdy staré 200 miliónov rokov. Dvojicu objavil satelit Gaia.

Vedci si nemyslia, že ide o binárnu sústavu – dve hviezdy, obiehajúce okolo seba, no ich pohyb rovnakým smerom naznačuje, že sú nejakým spôsobom príbuzné. Predpokladá sa, že vznikli z jedného oblaku plynu.

Podobné podmienky

Mladé hviezdy produkujú 10-krát viac UV žiarenia, ako naše Slnko. Vedci predpokladajú, že keď sa naša hviezda nachádzala v ich veku, produkovala rovnaké množstvo žiarenia. Práve vďaka tomu je dvojica hviezd zaujímavá a vedcom môže poskytnúť predstavu o tom, ako vyzerala mladá Slnečná sústava.

V blízkosti hviezdy TOI 2076 objavili astronómova tri mini-Neptúny, planéty ktorých veľkosť sa pohybuje medzi veľkosťou Zeme a veľkosťou Neptúna. Pri druhej hviezde bola objavená len jedna planéta.

Planéta na obežnej dráhe okolo TOI 1807 obehne hviezdu raz za 13 hodín. Planéty s tak krátkou obežnou dráhou sú vo vesmíre vzácne a TOI 1807b je najmladšou objavenou planétou, ktorá do vzorky zapadá. Momentálne sa vedci pokúšajú zistiť hmotnosti planét, no šumy, ktoré prichádzajú z aktívnych hviezd im prácu komplikujú.

Podarilo sa im zistiť, že planéta TOI 1807b dostáva od svojej hviezdy 22-tisíc násobne viac žiarenia, ako Zem od Slnka. Táto planéta vedcov zaujíma najviac, kvôli jej extrémne krátkej obežnej dráhe. Podľa modelov je extrémne zložité, aby planéty vznikli tak blízko pri svojej hviezde. Je preto možné, že TOI 1807b mohla vzniknúť ďalej a do blízkosti hviezdy sa presunula postupom času.

Všetky tínedžerské planéty bude môcť do detailu preskúmať vesmírny teleskop Jamesa Webba, ktorý do vesmíru štartuje už tento rok. Pomocou neho by mohli vedci zistiť, či sa na planétach nachádza atmosféra, alebo nie.

Prihlás sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre