Tieto typy aplikácií zo smartfónu odinštalujte. Môžu narobiť viac škôd ako úžitku! Máte ich v telefóne aj vy?!

Do telefón si častokrát nahrávame aplikácie s funkciami, ktoré v telefóne už máme. Zbytočne sa vystavujeme rôznym rizikám. Radšej ich odstráňte.

Stary android smartfon
Zdroj: Vosveteit (koláž), iconspng

Aplikácie sľubujúce rýchlejšie nabíjanie

Ďalšou populárnou kategóriou aplikácií je softvér, ktorý sľubuje rýchlejšie nabíjanie zariadenia. Jednou z aplikácií tohto druhu, ktorá vyčnieva je DU Battery Saver & Fast Charge s miliónmi stiahnutiami. V skutočnosti žiadna aplikácia nevie pozitívne ovplyvniť rýchlosť nabíjania. Dôvodom je, že ide o hardvér, ktorý zodpovedá za rýchlosť nabíjania.

Redmi Note 11_rychlonabijacka
Zdroj: Vosveteit.sk

Alternatívne četovacie aplikácie

Mnohí z nás používajú WhatsApp, Messenger, Telegram a ďalšie aplikácie. Existuje aj viacero alternatív, ako je napríklad Blue WhatsApp a podobne, ktoré sľubujú dodatočné funkcie. Niektoré aplikácie sú dokonca schopné zlúčiť všetky aplikácie do jedného správcu správ. Na prvý pohľad to znie skvelo, ale pravdou je, že tým prakticky odovzdávate obsah svojich správ tretej strane. Napríklad WhatsApp blokuje používateľov, ktorí používajú aplikácie tretích strán na prístup k platforme. Dôvodom je, že nedokáže v týchto prípadoch garantovať bezpečnosť používania služby. Preto sa neodporúča používať alternatívne aplikácie na prístup k službám.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Hudobné prehrávače

Mnohí z náš používajú telefón na prehrávanie hudby. Za týmto účelom sťahujeme rôzne hudobné prehrávače, hoci každý telefón príde s predinštalovaným prehrávačom hudby. Tento typ aplikácií pristupuje k úložisku telefónu, čo môže byť potenciálne nebezpečné. Preto by sme sa mali vyhýbať aplikáciám tretích strán. Prinajmenšom tým menej známym.

Aplikácie ponúkajúce nahrávanie zvuku

Jedným z ďalších typov aplikácií, ktorý nájdeme predinštalovaný v telefóne, sú diktafóny a nahrávače zvuku. Prístup k mikrofónu je jedno z najcitlivejších povolení. Určite by ste nechceli, aby niekto cudzí mal prístup k tomu, čo hovoríte. Preto by sme sa mali tomuto typu aplikácií vyhýbať. Jednou zo známejších aplikácií tohto typu, ktorá šírila v minulosti vírusy je QRecorder. Tá v sebe schovávala trójskeho koňa AlienBot.

Rôzne hodinky a budíky

Poslednou kategóriou, ktorej sa v obchode Google Play darí, sú hodinky a budíky. Aj v tomto prípade platí, že tieto funkcie v telefóne už máme. Častokrát aplikácie tretích strán pristupujú k upozorneniam, polohe používateľa a ďalším častiam zariadenia. Tieto údaje môžu byť neskôr zneužité. Rovnako nehovor viac o tom, že zaberajú úložný priestor a využívajú časť výkonu zariadenia.

Záverom treba uviesť, že Google sa snaží škodlivé aplikácie z obchodu Play priebežne odstraňovať. Ide ale o boj na dlhé trate vzhľadom na to, že tieto aplikácie sú častokrát „čistými“ v obchode, ale neskôr cez servery tretích strán stiahnu do telefónu vírus. Preto by sme mali byť pri inštalácií aplikácií obozretní a to najmä pri takých, ktoré ponúkajú funkcie, ktoré už v telefóne vlastne máme.

Používate niektoré z aplikácií vyššie aj vy vo svojom zariadení? Dajte nám vedieť nižšie v komentároch.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre