ANDROIDNávody

Tieto nastavenia by ste si mali hneď zmeniť potom, ako si kúpite nový smartfón. Bude sa vám lepšie pracovať s telefónom!

Kúpili ste si nový Android smartfón? Tak bez konfigurácie týchto základných nastavení sa rozhodne nezaobídete.

Kúpa nového smartfónu je pre mnohých veľká vec. Minimálne už len ten pôžitok, ktorý máme z rozbaľovania novej veci. Oproti predchádzajúcemu smartfónu má ale ten nový nevýhodu v tom, že nemá nastavené všetky tie zaužívané nastavenia, na ktoré je človek dlhé roky zvyknutý. Aj preto sa pred jeho plnohodnotným používaním treba trochu pohrať v nastaveniach.

Dnešné smartfóny obsahujú množstvo funkcionalít, ktoré v skutočnosti ani nevyužijeme, no ich priebeh na pozadí uberá výkon a taktiež životnosť batérie na jedno nabitie. Tieto funkcionality sú ale v každom smartfóne iné a každý z nás ich využíva inak, preto ich nastavenie necháme na vás. Venovať sa budeme skôr takým základným nastaveniam, bez ktorých zmeny sa pri spustení nového zariadenia nezaobídete.

Zmena veľkosti písma

Toto nastavenie vás ovplyvní pri každom kroku, ktorý vo svojom smartfóne vykonáte. Preto si na začiatku treba zvoliť správnu veľkosť písma. Niektorí preferujú väčšie písmená, iní zas menšie. Preto prejdite do nastavení, kde nájdite sekciu Veľkosť písma. Priamo v tejto sekcii si viete aj ihneď skontrolovať to, ako daná zmena bude vyzerať.

zmena veľkosti písma
Zdroj: vosveteit.sk

Rozsvietenie obrazovky poklepaním/zodvihnutím

Už z názvu funkcionality je jasné o čo ide. Táto funkcionalita je mimoriadne užitočná najmä na rýchle zistenie času, prípadne na skontrolovanie notifikácií bez nutnosti odomykania smartfónu. Zapnutie samotnej funkcie sa vie ale nachádzať na rôznych miestach v závislosti od výrobcu. Napríklad v prípade Xiaomi nájdete túto funkcionalitu pri nastaveniach displeja.

dvojité poklepanie zobudenie
Zdroj: vosveteit.sk

Správa predinštalovaných aplikácií

Výrobca spolu so systémom často priloží bonus v podobe svojich vlastných aplikácií. Niektoré z nich vedia byť užitočné no väčšinou ide iba o zbytočné aplikácie, ktoré nikdy neotvoríte. Výhodou je ale fakt, že tieto aplikácie ľahko nájdete, pretože ste ešte žiadnu inú aplikáciu nenainštalovali. V nastaveniach preto prejdite do Správcu aplikácií, kde nájdete zoznam všetkých aplikácií vo vašom smartfóne. Následne stačí iba kliknúť na ich názov a na tlačidlo Odinštalovať.

Spravca aplikacii_premazanie cache Bluetooth
Zdroj: Vosveteit.sk

TIP Redakcie: Potrebujete odstrániť systémové aplikácie? Neprehliadnite tento článok, kde sme sa venovali téme, ako môžete odstrániť aplikácie nainštalované výrobcom bez toho, aby ste mali root zariadenia.

Vypnutie OK Google

Zapnutie Asistenta Google hlasovým pokynom využíva skutočne málokto. Ak ale máte zapnutú túto funkcionalitu, tak neustále ponechávate zapnutý mikrofón, ktorý sníma, či nepoviete zázračnú formulku. To zbytočne vyvíja tlak nielen na mikrofón ale aj na batériu. Toto povolenie viet vypnúť už pri prvotnom spustení smartfónu a preto ak nevyužívate túto funkcionalitu, tak ju hneď aj vypnite.

Optimalizácia spotreby energie aplikácií

Posledný tip sa už netýka úplne prvotných nastavení. Prebieha totiž už po nainštalovaní istých aplikácií. Operačný systém zväčša funguje fajn čo sa týka optimalizácie spotrebe energie a chodu aplikácií na pozadí. Ak ale isté aplikácie nevyužívate často a nechcete, aby bežali na pozadí, tak prejdite do nastavení batérie, kde uvidíte aj zoznam jednotlivých aplikácií. Pri nich si viete nastaviť to, či smú alebo nesmú bežať na pozadí. To vám vie neuveriteľne predĺžiť výdrž na jedno nabitie.

šetrenie batérie xiaomi
Zdroj: vosveteit.sk

Veríme, že vám tieto tipy na nastavenia pomôžu pri prvotnom spustení vášho nového smartfónu.

Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close