SpravodajstvoVeda a výskum

Tieto látky, s ktorými sa každý deň stretávame, zhoršujú reprodukčnú schopnosť ľudí

Ftaláty, s ktorými sa každý deň stretávame, majú negatívny vplyv na schopnosť reprodukcie

Veda nám mnohokrát prináša odpovede na nezodpovedané otázky, pričom je nám schopnou výrazne zvýšiť kvalitu života. Vďaka nej sa v minulosti vytratili mnohé civilizačné choroby, vyvinuli sme rôzne materiály, zefektívnili sme mnohé procesy, a podobne. Nie však všetky odpovede, ktoré nám nastoluje, sú kladnými, hoci sú nemierne cennými, aby sme vďaka ním mohli robiť sofistikovanejšie rozhodnutia.

Portál futurism.com poukazuje na zaujímavý výskum vedený reprodukčnou epidemiologičkou, vedkyňou Shanna Sawn, ktorý prináša odpoveď na otázku, prečo sa plynúcim časom znižuje reprodukčnú schopnosť mužov.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ftaláty majú významnejší dopad na život ako taký, ako sme si doposiaľ mysleli

Chemikálie nazývané ftaláty majú podľa zistení publikovanej štúdie významný vplyv na znižovanie schopnosti reprodukcie mužov. Ide o látky, s ktorými sa stretávame častejšie, ako si možno myslíte. Ide totiž o látky (estery kyseliny ftalovej), ktoré sa prevažne používajú ako plastifikátory (zmäkčovadlá), ktoré dodávajú pružnosť a ohybnosť plastom. Inými slovami, sú takmer všade. Rovnako negatívny vplyv majú aj takzvané bisfenoly A. V tomto prípade ide o organická chemická zlúčeniny, ktoré sa využívajú pri výrobe plastov.

Závery štúdie, na ktorej vedkyňa pracovala spolu s ďalšími kolegami, hovoria, že počet spermií u typického muža za posledných niekoľko desaťročí prudko klesol v dôsledku vplyvu vyššie spomínaných látok. Hovoríme konkrétne o poklese na úrovni 50% až 60% za obdobie rokov 1973 až 2011. Rovnako, zistenia odhaľujú aj negatívny vplyv na biologický vývoja detí, ktoré sú týmto látkam vystavované prenatálne. Teda po počatí, ale ešte predtým, ako sa narodia. Okrem iného sa zdá, že tieto chemikálie dokonca zmierňujú biologické rozdiely medzi mladými chlapcami a dievčatami, povedala Swan, a to z hľadiska fyzického aj intelektuálneho vývoja.

„Jedna z častí mozgu, ktorá je sexuálne dimorfná, súvisí s osvojovaním jazyka. Ženy sú zvyčajne vo výhode,“ uviedla Swan „Keď sa opýtate matky malého dieťaťa, koľkým slovám jej dieťa rozumie, dievčatá rozumejú zvyčajne oveľa viac slovám. Ale tento rozdiel medzi pohlaviami sa znižuje v dôsledku ftalátov…“

Situácia sa pravdepodobne nebude zlepšovať

Podľa zistení štúdie, sa bude tento stav do budúcnosti zhoršovať, ak niečo nezmeníme. Dôvodom je, že celoživotné vystavenie každého človek ftalátom sa pridáva k jeho prenatálnemu vystaveniu prenesenému z predchádzajúcich generácií. Znamená to, že tieto zmeny sa budú časom pravdepodobne meniť, ale nie smerom, ktorý by sme chceli, ale k horšiemu.

„Preto pokračujeme v poklese plodnosti a kvality spermií,“ povedala Swan pre The Intercept. Ďalej dodala: „Keby sme nemali nič od našich rodičov a starých rodičov, potom by každá generácia začala odznova.“ Bolo by to zlé, ale dopad by bol zakaždým na rovnakej úrovni. Skutočnosť, že si so sebou nesieme problémy minulých generácií, znamená, že začíname hoci na nižšej úrovni, ale  zároveň sa postupne zhoršuje znova a znova a znova. “

Zdroj: theintercept.com

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close