Tieto chyby robia ľudia najčastejšie pri vytváraní hesla: Dopúšťate sa ich aj vy?

Pri vymýšľaní hesla máme tendenciu skĺznuť k predvídateľným vzorcom, ukazuje výskum.

prelomene hesla
Zdroj: Vosveteit

Základom online bezpečnosti je používanie unikátnych a silných hesiel. Dobré heslo by malo mať najmenej 12 znakov a skladať sa z náhodnej kombinácie veľkých a malých písmen, číslic a špeciálnych znakov. Zároveň by sme mali mať jedno heslo na jeden účet.

Mnohí z nás však stále používajú osobné heslá, napríklad dátum narodenia, meno domáceho maznáčika, alebo podobné. Jednou výhodou je to, že si ich ľahšie zapamätáte, no hackeri ich dokážu prelomiť za chvíľu. To môže narobiť veľké problémy, a to obzvlášť v dnešnej dobe, keď častokrát platíme cez internet alebo na sociálne siete pridávame osobné informácie či obsah. Ak hacker prelomí naše heslo a dostane sa k našim účtom, zároveň získa prístup aj k citlivým dátam.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Výskumníci z Dojo Tech už minulý rok vydali štúdiu, v ktorej sa zameriavali na najhackovanejšie heslá. Rovnakú prácu prinášajú aj tento rok, s aktualizovanými najčastejšie používanými heslami a časom potrebným na ich prelomenie. V rámci tejto práce vedci analyzovali zoznam viac ako 6-miliónov prelomených hesiel. Na základe toho dokázali zhodnotiť najpoužívanejšie vzorce hesiel a priemernú dĺžku.

Analýza ukázala, že najpopulárnejšími heslami sú tie, ktoré sa skladajú len z malých písmen. Priemerné heslo má dĺžku ôsmich znakov alebo menej. Hackeri môžu heslá prelomiť najčastejšie hádaním, phishingom, pomocou malvéru, alebo aj hrubou silou. Phishing je populárna metóda, pomocou ktorej útočník svoju obeť oklame k vydaniu svojich prihlasovacích údajov, najčastejšie cez falošnú stránku. Pri hrubom útoku zas hacker používa softvér, ktorý zadá milión hesiel za sekundu a pokúša sa tak získať prístup k účtu.

Aké heslá najčastejšie používame?

Ako ukázal výskum, najčastejšie ľudia používajú ako heslá prezývky alebo frázy vyjadrujúce istú formu náklonnosti, napríklad láska, alebo podobne. Druhou najrozšírenejšou kategóriou sú mená televíznych alebo filmových postáv, pričom hneď za ňou nasledujú názvy samotných filmov alebo seriálov. Ľudia častokrát dávajú do hesiel aj mená svojich domácich maznáčikov alebo rôzne nadávky. Aj popkultúra má vplyv na to, aké heslá používame. Experti zistili, že popularita seriálu The Last of Us zapríčinila nárast hesiel „Joel“ alebo „Ellie“, čo sú mená hlavných postáv.

Experti radia, že ak chcete vytvoriť silné heslo, nemali by ste v ňom udávať žiadne osobné informácie. Nevytvárajte si tak heslo z vášho mena, priezviska, prezývky, alebo ničoho, čo môže potenciálny útočník identifikovať. Zároveň by ste sa mali vyhnúť predvídateľným kombináciám ako napríklad „1234“ alebo „qwertz/qwerty“.

Určite to netreba ani pripomínať, no ak si chcete strážiť heslo, nemali by ste ho nikomu prezrádzať. Ak sa objaví situácia kedy musíte dať inej osobe prístup k vášmu účtu, zmeňte si heslo okamžite ako to bude možné. Pri vytváraní silného hesla voľte kombináciu rôznych znakov, veľkých a malých písmen a číslic.

Heslo „sobota“ prelomí hacker za približne 80 sekúnd, no ak si ako heslo zvolíte napríklad „sobota1“, jeho prelomenie trvá už 2-tisíc sekúnd. Samozrejme že ide o jednoduchý príklad a pridanie jednej číslice nestačí. S kombináciou rôznych špeciálnych znakov a veľkých písmen sa čas na prelomenie hesla drasticky zvyšuje. Pozrite sa aké heslá Slováci najčastejšie používali a prečo by ste sa im mali vyhnúť v tomto článku.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre