Teórie veľkého tresku sa len tak ľahko nezbavíme: Kde zlyhávajú alternatívne vysvetlenia?

Dnes vieme, že vesmír vznikol približne pred 13,8-miliardami rokov, no nevieme, ako vznikol.

Bol veľký tresk naozaj začiatkom vesmíru?
Zdroj: PPeace,love,happiness z Pixabay

Teória veľkého tresku je všeobecne uznávaným vysvetlením pre to, ako vznikol vesmír a všetko, čo dnes môžeme pozorovať okolo seba. Napriek tomu má svoje problémy. Ak by sme sa chceli pozrieť na presný moment, kedy náš vesmír vznikol, zistili by sme, že naše chápanie fyziky sa rozpadá, vysvetľuje inštitút Maxa Plancka.

V bode 0 by totiž mal rodiaci sa vesmír nekonečnú hustotu a zakrivenie časopriestoru, čo aspoň momentálne nedáva zmysel. Už od 80. rokov sa preto prominentní kozmológovia pokúšali nájsť spôsob ako nekonečná obísť. Vo svete matematiky a vedy celkovo totiž platí, že ak sa niekde objaví nekonečno, naše teórie môžu byť neúplné alebo sa niekde pri výpočte stala chyba.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Dnes vieme, že sa vesmír rozpína a pred približne 13,8-miliardami rokov sa skladal len z mimoriadne horúcej a hustej „polievky“ častíc. Vedci dokážu opísať prvé zlomky sekundy po veľkom tresku, no samotný počiatok pre nás ostáva záhadou. Pochopiť ako vzniklo všetko, čo dnes vidíme, je jedným z hlavných cieľov kozmológie.

Podmienky na začiatku vesmíru sú však až príliš extrémne na to, aby sme ich dokázali popísať. Okrem tradičnej teórie veľkého tresku existujú ešte dve alternatívne vysvetlenia. Jedným z nich je teória neexistujúcej hranice a druhou teória tunelovania. V oboch prípadoch tieto teórie predpokladajú, že vesmír vznikol z ničoho pomocou javu, ktorý nazývame kvantové tunelovanie. Aj v tomto prípade by boli podmienky mimoriadne drsné, no mali by jasne určenú hodnotu.

Alternatívne teórie sa rozpadajú

Ako však vysvetľujú vedci z inštitútu Maxa Plancka, dlho sa nevedelo, aké by mohli mať tieto teórie dôsledky. V roku 2017 sa po prvýkrát podarilo vytvoriť matematické základy pre teórie, ktoré existovali už 35 rokov. Rovnice vysvetľujú, že vesmír, ktorý vznikne z ničoho by s najväčšou pravdepodobnosťou nikdy nevyzeral ako gigantický priestor, v ktorom dnes žijeme.

Čím viac je vesmír nepravidelný a „skrčený“, tým je pravdepodobnejšie, že sa z nich stanú nepravidelné vesmíry. Inými slovami povedané, ak by náš vesmír vznikol naozaj z ničoho, potom by namiesto neho existovalo niekoľko malých a zakrivených vesmírov. Tie by podľa teórie vedcov zanikli takmer okamžite.

Vedci z inštitútu Maxa Plancka tak dokázali, že sa štandardnej teórie veľkého tresku až tak ľahko nezbavíme. Náš vesmír musel mať pred viac ako 13-miliardami rokov tak malé rozmery, že jeho hustota dosiahla nekonečnú hodnotu. Vedci tým pádom musia hľadať nové teórie, ktoré by vysvetlili prazvláštne podmienky, za ktorých nakoniec vzniklo všetko, čo dnes vidíme okolo seba.

Kozmológovia veria, že na pochopenie veľkého tresku potrebujeme zlúčiť dve teórie, ktoré sa momentálne nemajú radi. Sú to teórie kvantovej mechaniky, ktorá sa zaoberá vecami na veľmi malej škále a teórie relativity, ktorá popisuje pohyb a správanie kozmických objektov.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre