Teória mŕtveho internetu sa rapídne stáva realitou: Skrývať sa za ňou môže zlovestný plán

Teória mŕtveho internetu tvrdí, že väčšinu obsahu na internete vytvára umelá inteligencia. Čo to môže znamenať do budúcnosti?

teoria mrtveho internetu
Zdroj: DALL-E, Vosveteit.sk

Teória mŕtveho internetu je zaujímavým tvrdením, podľa ktorého väčšinu obsahu na internete nahradila umelá inteligencia. To zahŕňa všetok obsah, vrátane účtov na sociálnych sieťach a ich príspevky a komentáre.  

O to všetko sa stará niekoľko umelých inteligencií, ktoré dokážu rapídne vytvárať nové príspevky a obrázky, aby generovali reakcie, teda kliknutia, komentáre alebo lajky, vysvetľuje portál The Conversation. Tam to ale nekončí, teória mŕtveho internetu ide ešte o krok ďalej a tvrdí, že aj reakcie na príspevky generované umelou inteligenciou sú vytvárané umelou inteligenciou. Internet sa teda stal podľa tejto teórie z väčšiny nezastaviteľným cyklom AI akcie a reakcie. 

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Lenže prečo by niekto chcel vytvoriť takúto “AI mašinu”, v ktorej človek figuruje len minimálnym spôsobom? Niektorí teoretici sa domnievajú, že generovanie AI aktivity má oveľa zlovestnejší plán. Umelá inteligencia vytvorí falošný účet s falošným obsahom, ktorý každým dňom získava čoraz viac sledovateľov. Väčšina sledovateľov sú síce tiež umelé inteligencie, no medzi nimi sa nájdu aj reálni užívatelia.  

Práve títo reálni užívatelia sú dôležití. Stránky s veľkým množstvom sledovateľov sa môžu ukázať väčšiemu množstvu skutočných užívateľov. Ďalej treba vedieť, že sociálne siete sa pre mnohých mladých vo veku od 18 do 24 rokov stali hlavným zdrojom spravodajských informácií. V Austrálii až 46% mladých označilo sociálne siete ako hlavný zdroj informácií v roku 2023.  

Teória mŕtveho internetu sa rapídne stáva realitou

Už teraz môžeme vidieť, že sociálne siete majú veľa falošných “botov”, ktorý umelo šíria dezinformačné príspevky, v snahe zmeniť verejnú mienku v prospech niekoho. Ide o problém, ktorému online platformy čelia už roky. V roku 2018 štúdia analyzovala približne 14-miliónov tweetov, publikovaných za obdobie desiatich mesiacov medzi rokmi 2016 a 2017. Zistili, že boti hrali výraznú úlohu pri šírení článkov z dezinformačných kanálov. Išlo o účty s vysokým počtom sledovateľov, čo viedlo k tomu, že aj skutoční užívatelia šírili dezinformácie.  

Podľa niektorých hlásení v roku 2022 až polovicu internetovej premávky tvorili práve boti a s pokrokmi v generatívnej umelej inteligencii sa generovaný obsah bude len zlepšovať.  

Teória mŕtveho internetu tvrdí, že internet už nie je “od ľudí pre ľudí”. Obsah vytvorený umelou inteligenciou tvorí čoraz väčšie percento obsahu, s akým sa môžeme v online prostredí stretnúť. Odborníci preto varujú, aby sme všetko, čo vidíme na internete, brali s kritickou mysľou. Aj príspevky, ktoré spomínajú na “zlaté staré časy” môžu byť vytvorené umelo, aby vo vás vzbudili nejaký pocit a pokúsili sa nepostrehnuteľne zmeniť spôsob, akým vnímame svet. Pri citlivých spravodajských témach je najlepšie overiť si získané informácie z viacerých overených a dôveryhodných zdrojov.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre