Tento výskum zotiera hranicu medzi životom a smrťou: Vedci prebudili neuróny v oku po ich odumretí

Výskum z University of Utah môže priniesť nové metódy liečby pre zrakové choroby.

Vedcom sa podarilo oživiť neuróny v ľudskom oku
Zdroj: Unsplash (Colin Lloyd), NicePNG, Úprava: Vosveteit.sk

Vedcom z amerického štátu Utah sa podarilo opätovne oživiť neurónové bunky zodpovedné za vnímanie svetla v ľudskom oku, píše Eurekalert. Objav sa radí k sérií prelomov, ktoré by v budúcnoti mohli úplne prekopať výskumy nielen mozgu, ale aj nášho zraku.

V centrálnej nervovej sústave sa nachádzajú miliardy neurónov, ktoré prenášajú zmyslové informácie ako elektrické signály. V prípade oka ide o špeciálne neuróny, ktoré sa nazývajú fotoreceptory. Ich úlohou je vnímať svetlo. V novom výskume z University of Utah sa vedcom podarilo prísť na to, ako tieto neuróny umierajú a našli aj spôsoby, ako ich oživiť.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Podarilo sa nám prebrať fotoreceptory, ktoré sa nachádzajú v časti oka nazývanej makula. Tieto neuróny sú zodpovedné za naše centrálne videnie a schopnosť rozpoznávať detaily, či farbu,“ vyjadrila sa hlavná autorka štúdie, Fatima Abbas.

Hoci sa vedcom podarilo fotoreceptory oživiť, bunky akoby stratili schopnosť komunikácie s ostatnými bunkami na sietnici. Ako kritickú chybu vedci označili nedostatok kyslíku. Na nápravu tejto chyby vyvinuli vedci špeciálnu transportačnú jednotku, ktorá oko zosnulého darcu dávkovala kyslíkom a inými živinami. Zároveň ale použili aj špeciálne zariadenie schopné monitorovať elektrickú aktivitu v sietnici.

Oživenie mŕtvych neurónov

Kombináciou týchto dvoch postupov sa vedcom podarilo opätovne vytvoriť špecifické elektrické signály, ktoré možno pozorovať v živom oku. Ide o takzvané vlny B a tento experiment je prvýkrát, čo sa podarilo zaznamenať vlnu B v mŕtvom oku. Demonštrovaný proces by mohli vedci využiť aj pri študovaní iných nervových tkanív centrálnej nervovej sústavy. Ide o transformatívny pokrok, vďaka ktorému môžu vedci pochopiť aj ďalšie neurodegeneratívne ochorenia.

„Vedecká komunita môže teraz študovať zrak spôsobom, ktorý na laboratórne zvieratá nemožno uplatniť. Dúfame, že motivujeme darcov orgánov, ale aj medicínske banky výskumom, ktorý ukazuje možnosti, aké podobné výskumy ponúkajú,“ vyjadril sa Frans Vinberg, ktorý sa podieľal na experimente.

Autori štúdie tvrdia, že až doteraz nebolo možné prinútiť bunky v odlišných vrstvách oka komunikovať tak, ako to robia v živej sietnici. Do budúcna môžu vedci nájsť spôsob, ako liečiť a zlepšovať zrak, napríklad pri makulárnej degradácii, ktorá prirodzene nastáva vekom.

Tento výskum je ďalší z podobných vedeckých prác, ktoré sa snažia zájsť za hranicu medzi životom a smrťou, ktorá sa spája aj s tým, že dochádza k strate neurónovej aktivity. Nie je to dávno, čo sa vedcom z univerzity Yale podarilo oživiť mozog prasaťa štyri hodiny po jeho smrti. Tento výskum ale nedokázal obnoviť celú aktivitu neurónov. Výskum z University of Utah bude pokračovať aj naďalej a v budúcnosti možno vedci objavia spôsob, ako zlepšiť ľudský zrak.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre