Temná hmota s magnetickými vlastnosťami môže vysvetliť expanziu nášho vesmíru

Vedci z univerzity v Kodani sa dopracovali k zaujímavým výsledkom

temná hmota
Zdroj: NASA(KIPAC, AMNH)

Temná energia je názov pre záhadnú silu, ktorá zapríčiňuje zrýchľujúcu sa expanziu nášho vesmíru, píše portál New Atlas. Koncept temnej energie ale nie je potvrdený, čo znamená, že vôbec nemusí existovať. Nová štúdia ale tvrdí, že ak by mala temná hmota zvláštne magnetické schopnosti, dokázala by vysvetliť zaznamenanú vesmírnu expanziu.

Súčasné kozmologické modely delia všetko, čo sa vo vesmíre nachádza na tri hlavné kategórie. Prvou je normálna hmota, tvorená plynom, planétami, hviezdami a všetkým, čo môžeme priamo vidieť. Ostatné dve kategórie ostávajú pre vedcov veľkou záhadou.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Najväčšou kategóriou je temná energia. Podľa súčasných odhadov by mala tvoriť 68% vesmíru. Ukazuje sa, že táto energia od seba odtláča všetky objekty vo vesmíre a robí to čoraz rýchlejšie. Druhou vesmírnou záhadou je temná hmota, ktorá by mala tvoriť 27%. Zvyšných 5% tvorí normálna hmota.

Temná hmota drží galaxie a galaktické kopy pohromade, kvôli silnému gravitačnému vplyvu. Problém je, že vedci nedokážu pozorovať temnú hmotu priamo, všímajú si len jej gravitačný vplyv na objekty vo vesmíre. Temná hmota a Temná energia sú svojim spôsobom len koncepty, ktoré nám pomáhajú vypĺňať medzery v našom nedokonalom chápaní vesmíru.

Zvláštne vlastnosti?

Vedci z univerzity v Kodani sa zamýšľali nad tým, čo ak by nám na vysvetlenie vesmíru stačila jedna záhada, namiesto dvoch. Vedci z univerzity sa bližšie pozreli na to, či by temná hmota samotná mohla byť príčinou zrýchľujúcej sa expanzie vesmíru.

„O temnej hmote toho veľa nevieme, len že je ťažká a pomalá častica. Lenže čo ak má temná hmota nejaké magnetické vlastnosti? Vieme, že ak sa normálne častice pohybujú, vytvárajú magnetizmus a magnety sa buď priťahujú, alebo odpudzujú. Dokázalo by to vysvetliť expanziu vesmíru?“ hovorí autor štúdie, Steen Harle Hansen.

Hansen a jeho tím vytvorili simuláciu, ktorá kombinovala všetky známe veci o vesmíre, až na kozmologickú konštantu – údaj, ktorý hovorí o expanzii vesmíru. Namiesto toho dali temnej hmote dodatočnú silu, ktorá sa podobá na magnetizmus. Zaujímavosťou je, že ich model sa rozpínal presne tak, ako náš vesmír.

Ich štúdia preto naznačuje, že temná hmota môže mať odpudzujúce vlastnosti, podobné magnetizmu, ktoré sú príčinou zrýchľujúcej sa expanzie vesmíru. Štúdia zároveň nevylučuje existenciu temnej energie, ani netvrdí, že má temná hmota magnetické vlastnosti.

„Náš objav môže byť náhoda, no ak nie je, ide o naozaj pozoruhodný objav,“ tvrdí Hansen.

Na pláne sú ďalšie pozorovania, ktoré by dokázali teóriu buď potvrdiť, alebo vyvrátiť. Tím sa však teší na overenie svojich výsledkov.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre