„Telekomunikační šmejdi sú opäť v akcii“, hlási TUSR. Na toto si dajte pozor, podvodníci prefíkaným spôsobom vedia vo vás vyvolať strach a pripraviť vás o peniaze

Telekomunikačná únia Slovenskej republiky upozorňuje na nekalú praktitku podomových predajcov.

Aktualna tema_uvodny obrazok
Zdroj: Vosveteit.sk

Natrafiť na online podvod v kybernetickom priestore nie je vôbec náročné. Na podvod môžeme natrafiť ale aj v reálnom svete a to aj v takých situáciách, kedy by ste to nečakali. Väčšina z nás keď komunikuje s nejakou osobou na priamo z očí do očí, tak si myslí, že sa nemôžeme stať obeťou podvodu. Nie je tomu ale celkom tak, upozorňuje TUSR.

Pozor na podomových šmejdov

Ešte v auguste minulého roka sme upozorňovali na nečestných podomových obchodníkov, kedy podvodníci chodili od dverí ku dverám a ľuďom oznamovali, že sú podľa nového zákona povinní sa pripojiť k optickej sieti. Rovnako sa snažili uviesť ľudí v omyl, že teraz môžu zariadenie, ktoré slúži na pripojenie sa do siete, získať len za 1 € namiesto 300 €.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Tentokrát prišli podvodníci s novým príbehom. TUSR (Telekomunikačná únia Slovenskej republiky) konkrétne upozorňuje, že v okolí Zemlína vyčíňajú šmejdi, ktorí sa snažia presvedčiť ľudí, aby prešli ku konkurenčnému poskytovateľovi internetu. Tvrdia, že spoločnosť GeCom, ktorá vybudovala v širšom okolí optickú sieť, že čoskoro prestane poskytovať svoje služby. Ďalej informujú, že GeCom predal svoju sieť inému hráčovi na trhu.

podomový predajca
Zdroj: aomas / Shutterstock.com

„Šmejdi majú pripravený tablet a na občanov vyvíjajú tlak, aby okamžite elektronicky podpísali s nimi zmluvu. Snažia sa vyvolať ľuďoch strach nepravdivým tvrdením, že im zakrátko prestane fungovať internet a ak neprejdú na „ich optiku“ ako budú volať s deťmi do Anglicka?“, približuje TUSR v správe pre verejnosť.

Ako upozorňuje Telekomunikačná únia, tak zväčša ten, kto uzavrie zmluvu so šmejdami, tak v nevedomosti má uzavreté dve zmluvy. Výsledkom je, že ako prestanete platiť tu prvú, tak vám neskôr vzniknú nedoplatky, ktoré budete musieť vysporiadať. Bohužiaľ, obete ale o tomto často ani nevedia.

Ak aj vám na dverách zabúchal podomový predajca a podpísali ste s ním dohodu, tak máte 14 dní na to, aby ste ju vypovedali. Situáciu určite nepodceňujte, lebo si kúpite rovnakú službu dvakrát.

„Dobrou správou je, že v prípade, ak niekto uzatvoril zmluvu s obchodným zástupcom operátora podomovým spôsobom (napr. doma alebo v práci) a nie v priestoroch operátora, tak v prípade, že si to rozmyslí, má podľa zákona možnosť odstúpiť od zmluvy do 14 dní bez sankcií, teda bez zmluvnej pokuty.“, hovorí TUSR.

Záverom treba prízvukovať, že hoci Telekomunikačná únia upozorňuje na podvodníkov v okolí Zemlína, tak situácia sa môže vyskytnúť aj inde. Je treba preto mať na pamäti, že tvrdenia, ktoré nám niekto podáva, si je nevyhnutné najprv riadne overiť a až potom sa rozhodnúť, čo spravíme.

„Veľmi dôležité je overiť si ústne poskytnuté informácie, ktoré sú iba nezáväzné, a oboznámiť sa so všetkými podmienkami písomnej zmluvy. Ak bude predajca pri ponúkaní služby poskytovať informácie súvisiace s vašim súčasným poskytovateľom, tak si informácie u svojho poskytovateľa overte. Aj v prípade, že by vás konkurenčná ponuka zaujala, oplatí sa osloviť svojho poskytovateľa, či vie zabezpečiť službu s lepšími parametrami, ako vám práve ponúkla konkurencia. V mnohých prípadoch vám vyhovieť bude vedieť.“, uzatvára TUSR.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre