Technológia rozpoznávania reči od Microsoftu je presnejšia než kedykoľvek predtým

AI umela inteligencia
Zdroj: Pixabay

Technológia rozpoznávania reči od Microsoftu dosiahla svoje doterajšie maximum. Výskumný tím spoločnosti Microsoft oznámil, že systém rozpoznávania reči od Microsoftu dosiahol 5,1% slovnú chybovosť (WER).

Posledná hranica tohto systému sa pohybovala na úrovni 5,9%. Celý systém sa s vyspelejšou technológiou posúva dopredu každým rokom. V septembri minulého roku sa chybovosť pohybovala na úrovni až 6,3%, čiže systém rozpoznávania bol za jeden rok vylepšený a hranica chybovosti  klesla až o 1,2%.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Posledné výskumy zistili, že slovná chybovosť sa u ľudí pohybuje tiež na úrovni 5,1%. Tým pádom môžeme povedať, že systém od Microsoftu spravil veľký krok a konečne dosiahol ľudskú hranicu. Výborné výsledky slovnej chybovosti sú dosiahnuté kombináciou konvolučnej neurónovej siete s obojsmernou dlhodobo-krátkodobou pamäťou. Inžinieri v Microsofte v poslednej dobe pracovali na vylepšení zvukových a jazykových modelov, taktiež založených na neurónových sieťach. Microsoft taktiež tvrdí, že nízku chybovosť ma na svedomí aj cloud business. Vďaka ich investícií do cloudu bol „tréning“ zvukových a jazykových modelov ešte rýchlejší a jednoduchší.
Technológia rozpoznávania reči od Microsoftu je používaná v samotnom Windowse, ale aj Cortane, Office aplikáciách a kognitívnych službách. Vylepšená technológia bude v priebehu nasledujúcich mesiacov do všetkých spomenutých oblastí aplikovaná a používatelia tento technologický posun určite zaznamenajú.

Zdroj: Microsoft, úvodný obrázok (Pexels.com)

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre